Yatırım yapmaya başla!

Volvo’nun Kabinsiz Vera Concept’i Geleceğin Yüklerini Otonomla Sürüşle Taşıyacak!

Volvo elektrikli ticari araçlarda biraz daha ileri giderek Vera adında kabinsiz bir kamyon tasarladı...
Volvo’nun Kabinsiz Vera Concept’i Geleceğin Yüklerini Otonomla Sürüşle Taşıyacak!

Kapsül şeklinde sunduğu otonom elektrikli aracın ardından ondanda  fazlasını sunan bir kamyon modeli sunuldu. Vahşi görünümlü model bilindiklerin çok üzerinde. Şimdi biraz daha dünyamızın araç konusuda nereye doğru gittiğini anlamışısızdır. Araç hakkında çok konuşacağımız. Bu yalnızca motor ve özellikleri olmayacak.

Zaten Tesla Semi’de verilen 5 saniye gibi kalkış rakamları EV kamyonlarda teknik olayı anlatıyor. Öte yandan çarpıcı çizimler de bu yönde ilerleyecek. Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen özel bir etkinlikte gösterilen Volvo Vera, büyük liman ve lojistik merkezleri için planlanıyor. İşte haberin detayları…

Taşıma karoserine kadar her şey normal!

Vera’nın tipine bakıldığında boşta olan herhangi bir kasayı alıp götürebilecek cinste. Kasa kısmı da mutlaka kolay bir bağlantı yöntemine sahip olacaktır. Geleceğe ışık tutan projelerden olacak Vera, Volvo Truck ekibinin çalışmış olduğu araçlar üzerinden geliştirilmiş.

Tesla Semi’de olduğu gibi tonlarca yükü kolaylıkla çekebilecek.

Vera’nın şeklinden dolayı aslında halen daha teknik kısmına odaklanılmış değil. EV kamyonun arkasına bağladığı herhangi bir standart treyler 32 ton ağırlığında olabilir. Sektör için bu tonajlar faydalı olacaktır. Bu değerler tabii ki ünitelerin özellikleriyle değişiklik gösterecektir.

Volvo, Vera için şimdilik motor ve pil özelliklerinden bahsetmedi.

Gelecek sene çıkışı yapılacak Volvo EV Truck’un özellikleriyle Vera’nın yakın olabileceği üzerinde duruldu. Öyleyse kabinsiz otonom kamyonda 185 kW‘lık elektrikli motor, 100 kWh ile 300 kWh arasında lityum iyon piller olabilir. Bunların sonucunda ise 300 km kadar menzile sahip olması bekleniyor.

Volvo Genel Müdür Yardımcısı konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Özerk çözümler müdür yardımcısı Mikael Karlsson, ““Egzoz emisyonu olmayan ve düşük gürültülü otonom araç kullandığımız için operasyonlar gündüz veya gece herhangi bir saatte gerçekleştirilebilir. Çözüm, mevcut yol altyapısını ve yük taşıyıcılarını kullanarak maliyetleri telafi etmeyi ve mevcut operasyonlarla entegrasyona izin vermeyi kolaylaştırıyor.” şeklinde konuştu.

Volvo kabinsiz, elektrikli, otonom kamyonları görmemize biraz daha zaman olduğunu söyledi. Sırada normal kamyonların EV tipleri olacak. Yine de Vera’nın gerçekleşmesi zor degil ve zaten alt yapısı kısmen de olsa hazırlanmış. İsveçli şirketin yeni gelecek projesi için sizin yorumlarınız ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum