Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Yaptırımları Nedeniyle Volvo İran’dan Çekilme Kararı Aldı

İsveçli otomotiv devi Volvo, İran'a gönderdiği kamyon parçaları karşılığında ödeme yapılmadığı gerekçesiyle pazardan çekileceğini açıkladı. İşte karara ilişkin detaylar;
ABD’nin Yaptırımları Nedeniyle Volvo İran’dan Çekilme Kararı Aldı

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar ve ülkenin zayıf olan ekonomisi nedeniyle otomotiv sektörü kötü etkilenmeye devam ediyor. İsveç otomotiv devi Volvo, ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran’ın bankacılık sisteminin çalışamaz hale geldiğini belirtti. Bu nedenle ödeme alamadıklarını açıklayan şirket, İran’daki faaliyetlerini durdurduğunu dile getirdi.

Daha önce Peugeot, Renault ve Mercedes İran faaliyetlerini durduğunu açıklamış ve aynı gerekçeleri sunmuştu.

Otomotiv Şirketleri İran'dan Çıkıyor

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları bankacılık sektöründeki sorunları çözülemez hale getirmiş ve ekonominin zayıflamasına neden olmuştu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptırımlara rağmen petrokimya projelerinin hayata geçirileceğini açıklamıştı. Bu şekilde petrol üretmeye ve ihracata devam edeceklerini dile getirmişti.

Ek olarak İran – Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, iki ülke arasında yapılacak ticari işlemlerde doların çıkarıldığını açıklamıştı. Ticari işlemlerin çoğunun Euro, riyal ve Irak dinarı üzerinden gerçekleştirileceğini belirtmişti. İran ekonomisinin temel önceliğinin ise bankacılık sorunlarını çözmek olduğunu dile getirmişti.

İran’a kamyon parçası gönderen Volvo, bankacılık sisteminin çalışamaz halde olduğunu belirterek, ödeme alamadığını söyledi.

Volvo Ödeme Alamıyor

Bu nedenlerle İran pazarından çekileceğini açıklayan Volvo sözcüsü Fredrik Ivarsson, “bu yaptırımlar ve ABD’nin getirdiği kısıtlamalar yüzünden İran’da bankacılık sistemi çalışmıyor. Paramızı alamıyoruz. Dolayısıyla şimdilik İran’da çalışmıyoruz,” ifadelerini kullandı. Volvo yaptırımlar öncesinde ise stratejik planında İran’ı Körfez bölgesi ve Kuzey Afrika’ya dönük ana ihracat üssü yapmak istediğini açıklamıştı.

Volvo, İran’ın ikinci büyük otomobil üreticisi SAIPA çatısı altında faaliyet gösteren Saipa Diesel ile işbirliği içerisindeydi.

Saipa Diesel Volvo İşbirliği Bitti

Saipa Diesel yetkilileri ise yaptırımlar nedeniyle Volvo Trucks’ın ortaklık anlaşmasına son verdiğini doğruladılar. Saipa Diesel, İsveç’ten gönderilen montaj setlerini kullanıyor ve Volvo’nun ağır yük kamyonlarının montajını İran’da yapıyordu. İran ile ticari ilişkilerini askıya alan Avrupalı şirketler arasında Fransız enerji devi Total, Fransız otomobil üreticileri Peugeot ve Renault‘un, Alman Siemens ve Daimler de bulunuyor.

Avrupa Birliği ise İran ile ticari işlemlerin devamı ve yaptırımların etkisini hafifletmek için bir ödeme sistemi geliştirme çabası içinde.

AB İran ile Ödeme Sistemi Çalışmaları

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile İran Dışişleri Bakanı Javad Zarifi teknik detaylar üzerinde çalışıldığını açıkladılar. AB, kendi şirketlerini korumak için yasal düzenlemeler yapmak durumunda kalmasına rağmen ABD yaptırımları bankaların İran şirketleriyle iş yapmasının önüne geçiyor. Ayrıca ABD yaptırımlarının delinmesi durumunda bankaları kendi finans sisteminden dışlayabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum