Yatırım yapmaya başla!

Volvo Grup Hisseleri Emisyon Hatasından Dolayı %5 Düştü!

Volvo'nun emisyon değerlerini düzeltmeye yönelik yaptıkları pahalıya mal oldu!!!
Volvo Grup Hisseleri Emisyon Hatasından Dolayı %5 Düştü!

Volvo Grup bugün, düzeltilmeyen bir hatadan dolayı hisslerde ani bir düşüş yaşadı. Dünyamızda acilen düzeltilmesi gereken sorunların başında araçların doğaya yaydığı karbondioksit oranının düşürülmesi geliyor. Zehirli gaz salınımlarında en fazla zararı dizel motoruyla Alman otomobil üreticileri yapıyor. Bünyesinde birçok firmayı barındıran VW Group, TDI motorlarının CO2 salınımını daha düşük gösterdiği gerekçesiyle başı büyük derde girmişti.

Volvo’da otobüs ve kamyonlarında bu durumun düzeltileceğini söylemiş ve bu yönde çalışmalar yaparak sorunun ortadan kaldırıldığını bildirmiş. Ancak görülüyor ki İsveçli şirketinde adı da manipülasyon olaylarına karışmış gibi duruyor. İşte haberin detayları…

Hisselerin bu denli düşüşünün sebebi sadece bir araç parçasından kaynaklı.

Volvo Group, otobüs ve kamyonlarının emisyon seviyelerini düşürmek amacıyla bir parça tasarımı yapmış. Yine de dünyanın en büyük ikinci kamyon üreticisi olan Volvo’nun yollardaki araçlarında, yüksek yasa dışı nitrojen oksit yayımı tespit edilmiş.

Nasdaq Stockholm endeksinde listelenen Volvo Group’un %5’lik hisse düşününden dolayı büyük zararlar kapısını çalacak gibi duruyor.

Katalizördeki parçanın zehirli gaz salınımını engellemesi beklenirken, bunun tersi yönünde sonuç çıkması, şirketin ağır darbe alacağına işaret ediyor. Volvo Kıdemli Başkan Yardımcısı Claes Eliasson, “Katalizördeki bileşenlerden biri beklenenden daha çabuk bozulabilir.” sözlerini aktardı.

İsveçli şirketin halledilmeyen azot oksit seviyesinden Kuzey Amerika ve Avrupa’da satılan motorların etkilendiği söylendi.

Şirket, şimdilik etkilenen motorlarda araç sayısı ve türünün bilinmediği, ancak potansiyel olarak etkilenen motorların en büyük miktarının Avrupa ve Kuzey Amerika’da olduğu açıklandı. Araçların geri çağrılması hususunda bir gereklilik olduğu henüz belirlenmemiş.

Volvo Group, 2018 yılının ilk altı ayında, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya 81.257 adet kamyon teslimatı gerçekleştirmiş. 2017 yılında, şirketin yıllık satış gelirleri de 37,6 milyar dolar olmuş.

İsveçli otobüs ve kamyon üreticisinin zehirli gaz salınımı engellediği katalizördeki parçanın hatalı çıkması şirkete büyük hisse düşüşü yaşattı. Öte yandan bazıları da Volvo’nun olayı manipüle ettiğini söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum