Yatırım yapmaya başla!

Volvo İlk Elektrikli Kamyonu FL Electric’i Gösterdi!

Volvo, marka tarihinin ilk elektrikli kamyonu FL Electric'in özelliklerinden bahsetti. İşte detaylar...
Volvo İlk Elektrikli Kamyonu FL Electric’i Gösterdi!

Makineler elektrikleniyor. EV otomobillerin yaygınlaşmasından ardından bayrağı SUV‘lar devraldı ve sonrasında kamyon sınıfına kadar uzandı. Yine EV kamyonların ilk atağı Tesla’dan 5 saniyede kalkış yapabilen Semi Truck ile gelmişti. Hemen ardından Amerikalı diğer şirket Thor, Truck ET One ile taşımacılık sektöründe boy gösterecek firmalar arasında katılmıştı.

Yine de Volvo, barındırdığı teknolojilerle ağır vasıta alanında rakipsiz olacak gibi gözüküyor. FL Electrik‘in özelliklerine baktığımızda beklentileri  karşılayacak menzil ve sürüş yardımcılarıyla donatılmış. Uzun mesafede yeterli olsa bile ileriki dönemlerde fastcharged ve ekstra pillerle bunun da iyileştirileceğini düşünüyorum.

Tasarım olarak yollarda uzay çağı tipine büründürülmüş bir kamyon görmeyeceğiz.

Güzel bir kupa yapısıyla birlikte, Volvo’nun genlerini alan bir taşıt yapılmış. İsveçli firmanın küçük sınıfta sanırım Lykon & Co markasıyla elektrik dünyasını hedef almış.

Yoksa model gamında daha EV ünitelerle üretilen bir seçenek daha yok. Büyük ilerlemenin hangi taraftan olduğunu söylersekte; seviyesi artırılan otonom sürüş kullanımı diyebiliriz.

FL Electric 300 kWh bataryalarla tercih edilebilecek.

Elektrikli kamyon olayında sizin de aklınıza gelmiştir; menziller ağır yüklerle teknik verilerinde olduğu gibi mi çalışacak. Volvo’nun söylediği FL EV’nin 300 km kesintisiz gidebileceğini ve 150 kW ile yapılan hızlı şarjlarla 1.5 saatte varolan menzile kavuşabileceğini söylüyor. Diğer türlü 250 beygir ve 425 tork getirimi olan EV ünitenin, bilindik prizlerle şarj süresinin 10 saate kadar olduğunu açıkladı.

Elektriğin gücüne kamyonlarda Volvo’da başvurdu ve akla iki etap donanım olan otonom geliyor. Yani FL Electric kendi kendine gidebilecek mi? Bu konu hakkında henüz bir açıklama yok. Waymo’nun otonom kamyonlarına karşı Volvo’nun mutlaka düşündüğü bir şey olduğunun kanısındayım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum