Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen’in Açacağı Yeni Tesisi için Türkiye Onayı Geldi!

VW'nin Bulgaristan ile Türkiye arasında kaldığı yeni tesis için son karar verildi!
Volkswagen’in Açacağı Yeni Tesisi için Türkiye Onayı Geldi!

Alman otomotiv devi VW, uzun süredir beklenen tesis açılışının hangi ülkede yapılacağını açıkladı. Aslında açılacak olan ve alt markalarını da kapsayan proje, çok uzun yıllardır konuşuluyordu. 7 ay önce yine böyle bir söylenti çıkmış, 2022 yılında Türkiye’de açılacak yeni fabrikanın, araç üretimine başlayacağı söylenmişti.

Bazı yorumcularımız bunun 10 yıldır devam ettiğini ve bir türlü açılmadığını yazmışlardı. Gelinen son durumda şirketin kurulla birlikte aldığı karar neticesinde, VW’nin Türkiye tesisi onaylandı. İşte detaylar;

Alman otomobil gazetesi Automobilwoche bunun haberini yazdı.

Binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak fabrika için Bulgaristan ile Türkiye arasında kalınmıştı. Hatta sonrasında Arabistan’da açılabileceği söylenmişti. İlk olarak İzmir denilen ve sonradan İzmir yakınları olarak aktarılan tesisin, Balıkesir de açılmasının planlarda olduğunu okumuştuk.

VW’nin %17’lik hissini elinde tutan Katar’ın, bunda etkin bir rol oynadığı söylenmekte. Zira Türkiye ile Katar arasındaki iyi ilişkiler, Bulgaristan’ın listeden alınmasını sağlamış.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess‘in yaptığı bazı karlılık hesaplamalarına göre Türkiye’deki ucuz işçi maliyetlerinin tesiste etkiliği olduğu söylendi. Toyota’nın Sakarya tesisleri ardından son 22 senenin en büyük otomotiv yatırımı olacak. Öyle ki hesaplanan fabrika yatırımlarının 1.3 milyar Euro civarlarında olması bekleniyor.

Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi araçların üretimleri ve bantlardan indirilmesine 2022 yılında başlanacak. VW marka ismi geçse de yüksek olasılıkla alt markalardan Skoda ve Seat SUV modellerinin imalatı Türkiye’de sürdürülecek. Elbette sonradan bu planlar değişebilir. Ülkemiz için iyi bir yatırım kaynağı olacak VW tesisinde 3.5 bin ile 5 kişi arasında kişinin çalışacağı söyleniyor. Resmi açıklamanın öğleden sonra yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum