Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen Türkiye Yatırımından Vazgeçti!

VW, Türkiye-Manisa'ya yapılacak fabrikası için projenin şimdilik durdurulduğunu söyledi.
Volkswagen Türkiye Yatırımından Vazgeçti!

VW’nin, 5 yıldır konuşulan tesisi adına nihayet bu ayın başında bir karara varılarak Manisa’da kurulmasına karar verilmişti. Gelen yeni bir haberle birlikte Alman grubun yatırımlarını yeniden gözden geçirileceği söylendi. En başında Türkiye’ye kurulması zaten tartışılmıştı. Yunanistan ve Bulgaristan özel araç tesisi için kendi ülkelerinde kurulması için tepki göstermiş ve hata yapıldığını söylemişti.

Türkiye’yi Suriye operasyonuyla suçlayan Amerika ile birlikte Avrupa Birliği yüzünden VW’nin durdurma kararı aldığı söylendi. Savaş döneminde Alman markanın bu girişiminin riskli olduğu belirtildi. İşte detaylar;

1 milyar dolarlık yatırım askıya alındı.

Tesisin onaylanmasıyla birlikte Manisa’da konut düzenlemesi gibi konular üzerinde durulduğunu söylemiştik. 5.000 kişilik istihdam sağlanacağı ve çevrede gerekli düzenlemelere başlanacaktı.

VW’nin söylediği bahane, “Türkiye’de yapılacak bir yatırımın imajın zedelenmesine yol açacağı” şeklinde aktarıldı. AB’nin de bizi operasyon yüzünden karşısına alması, şirketi sıkıştırmış durumda. Dieselgate, emisyon skandalı 5 senelik dilimde VW’yi insanların gözünde düşürmüş ve önemli ölçüde güç kaybetmişti. Söylentiye göre böyle bir şeyi tekrar göze alamadıkları yönünde açıklamalar yapılmış.

Passat ve Suberp D segment araçlarının üretimi Manisa tesisine alınacaktı. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş şirket ünvanı ile Manisa’da şirket açılımı tamamlanmıştı. Ekonomi için iyi bir haber olsa da VAG şu anda bunu erteliyor.

Yıllık 300.000 araç üretilme planları vardı. Belirlenen modeller ülkemizden Suriye, Irak, Katar, Türkiye, KKTC, Ürdün, İsrail, Filistin vb. orta doğu ülkelerine gönderilecekti. 2022 yılına kadar da tesisin başlatılması için çalışılacaktı.

Bizim görüşlerimizi soracak olursanız; Türkiye ile Suriye arasındaki bu operasyon tamamlandığı zaman Manisa fabrikası görüşmelerinin yeniden başlatılacağını düşünüyoruz. 1 milyar dolarlık yatırım için her şey oturduğu ve ortamdaki sıcak hava azaldığında devam edilecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. bu karar tamamen siyasidir…ancak türkiye mülteciler konusunda almanya ve yandaşlarından gerekli maddi katkıyı görmez ise,mültecileri serbest bırakacaktır,işte o zaman almanya türkiye’ye yapmadığı yatırımı mültecilere yapmak zorunda kalacaktır,bi de almanya’nın türkiye’deki imajı darbe yiyecektir…kaybeden almanya olacaktır…

  2. Adamlar akıllı ve onurlu. Türkiyenin istikrarı olmadığı bir kişinin ağzıyla yönetildiği gerçeği. kumar oynamaz onlar


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum