Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen Türkiye Yatırımı Kararını 2020 Yılının Sonuna Kadar Erteledi

Volkswagen, geçtiğimiz ay Türkiye’de yapılacak yatırım kararından vazgeçtiğini duyurmuştu. Şirket CEO'su Herbert Diess, bu kararın gerekçelerini paylaştı.
Volkswagen Türkiye Yatırımı Kararını 2020 Yılının Sonuna Kadar Erteledi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, 9 Ekim’de Suriye’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye’de otomobil fabrikası kurma kararından vazgeçtiğini duyurmuştu. Geçen ay yapılan bu açıklamanın ardından bugün yeni gelişmeler yaşandı.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess bugün yaptığı açıklamada Türkiye’ye yeni tartışmaların doğmasına sebep olacak sert sözler söyleyerek, yatırım kararını ertelemelerinin altında yatan sebepleri açıkladı.

Volkswagen CEO’su LinkedIn’de paylaştığı yazısında Türkiye yatırımlarını gelecek yılın sonuna kadar ertelediklerini bildirdi.

Volkswagen Türkiye Yatırımı ErtelendiVolkswagen’in Rusya, Güney Afrika, Çin, Hindistan, ABD ve Brezilya gibi ülkelerde üretim merkezi olduğunu söyleyen Diess, Türkiye’nin de yatırıma açık bir ülke olduğunu belirtti. Dünyanın birçok ülkesinde yerel yasalarla kendi etik değerlerinin uyumlu olduğu sürece yatırım yaptıklarını belirtti.

Ancak Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı Manisa’da açmayı planladıkları otomobil fabrikası kararının kesinleşmediğini belirtti. Küresel Şirket Olmanın Anlamı başlıklı yazısında Türkiye’de yapılacak yatırım kararının gelecek yılın sonuna kadar ertelendiğini vurguladı.

Türkiye’nin büyük bir pazara ve gelişmiş bir sanayiye sahip olduğunu söyleyen Diess, yatırım anlamında çok önemli bir ülke olduğunu dile getirdi. Fakat son yaşanan gelişmelerin ekonomik çıkarlarını geri planda bırakarak yatırımlarından vazgeçmesine sebep olduğunu aktardı.

“İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız.” diyerek Türkiye hakkında çok oldukça ağır bir yorumda bulundu.

Şirketlerin, insan haklarını sadece hükümetin sorumluluğuna bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Volkswagen CEO'su Herbert DiessTürkiye kararından vazgeçmelerinin altında yatan asıl etkenin Suriye’de yürütülen operasyon olduğunu belirtti. Şirketlerin insan haklarını ve uluslararası hukuku sadece hükümetlerin sorumluluğunda olduğu görüşüyle hareket ettiği sürece, etik temellerin kaybedileceğini dile getirdi.

Öte yandan, “Bir yandan Volkswagen’in siyasi anlamda tarafsız biçimde karar almasına yönelik talep var, diğer yandan daha ahlaki bakış açısıyla Türkiye’de fabrika kararını yeniden değerlendirme beklentisi var.” şeklinde konuşarak yatırım kararı için beklentilerin canlı tutulmasının yolunu açtı.

Aldıkları kararın insanların yaşam koşullarını düşünerek, kurumsal sorumluluğun bir parçası olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. BU HERİFLERDEN GECİKME BEDELİ ALMALIYIZ…HESAPTA BİZE SİYASİ BASKI YAPIYORLAR…YEMEZLER…SİZDEN %5 GECİKME BEDELİ ALICAZZZZ…ÖYLE YAĞMA YOK…HERŞEYİN Bİ BEDELİ VAR…


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum