Paylaşım

Volkswagen Skandalı Porsche ve Audi’ye Sıçradı


 

Volkswagen'den ikinci ihlal! Geçtiğimiz aylarda emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullandıklarını kabul eden Avrupa'nın en büyük otomotiv markası Volkswagen'den yeni bir skandal daha! Ayrıntılar şöyle...

Avrupa’nın otomotiv devi isimlerinden Volkswagen, bu yaz çok ciddi bir skandal ile gündeme geldi. Marka araçlarında emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etti. Şirketin CEO’su Martin Winterkon istifa ederken, 10 üst düzey yöneticinin de işine son verildi. 78 yıllık tarihinde kara bir leke olarak anılacak olan bu olay, markanın itibarını bir anda yerle bir etti. Firmaya ayıplı mal davaları açıldı, borsa hisseleri ciddi oranda değer kaybetti.

Volkswagen bu skandal üzerine 11 milyon aracı onarmak üzere geri çağırdığını açıkladı. Ancak bir yandan bu olayın dağıttıklarını toparlamaya çalışan markadan, yeni bir ihlal haberi geldi. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Volkswagen’in Temiz Hava Yasası’nı ikinci kez ihlal ettiğini açıkladı.

EPA tarafından yapılan yazılı açıklamada Volkswagen’in emisyon skandalına ilişkin soruşturmanın, 3 litre dizel motorlu Porsche ve Audi marka sportif arazi araçlarını (SUV) kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi.

Volkswagen ilk olayda egzoz sistemini olduğundan temiz gösteren bir yazılım kullanmıştı. Yapılan açıklamalarda bu yazılım sebebiyle çevreyi 40 kat daha fazladan kirlettiği bildirildi. EPA firmanın buna ek olarak 2014-2016 arasında üretilen 3 litre dizel motorlu Porsche ve Audi SUV araçlara, emisyon sistemlerinin test yapılmayan zamanlarda kapatılmasını sağlayan bir cihaz yerleştirdiğini açıkladı. Söz konusu cihazın kullanıldığı ve EPA standartlarını ihlal eden araçlar arasında; 2014 model Touareg, 2015 model Porsche Cayenne, 2016 model A6 Quattro, A8, A8L ve Q5 modelleri yer alıyor.

EPA yetkililerinden Cynthia Giles, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Volkswagen, temiz havanın tüm Amerikalılar için korunmasını amaçlayan yasaya uyma yükümlülüğünde bir kez daha başarısız oldu. Tüm firmalar aynı kurallara göre işlemeli. EPA eyalet ve federal kurumlarla birlikte, Temiz Hava Yasası’nı korumak ve şirketlerin sorumlu davranmalarını sağlamak için bu önemli sorunları soruşturmaya devam edecek,” dedi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın