Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen İşletme Kârı ve Satış Tahminlerini Düşürdü!

Otomobil sektöründeki düşüşün ardından Volkswagen, işletme karı ve satış tahminlerini aşağı yönlü revize etti.
Volkswagen İşletme Kârı ve Satış Tahminlerini Düşürdü!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, binek otomobillerine olan talebin düşmesi nedeniyle işletme kârı ve satış artışı tahminlerini düşürdü. Bunu yaparken kâr marjı hedefini korudu. Şirketin mali işler müdürü olan Frank Witter, analistlere şirketin görünümü hakkında bilgiler verdi.

Volkswagen de Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşının küresel etkilerine dikkat çekti.

Ticaret Savaşı Olumsuz EtkiTicaret savaşının küresel büyümeyi durdurduğu bir zamanda daha temiz ve otonom teknolojilere yatırım yapmanın bir sektör için oldukça zor olduğunu ifade etti. Bu yorumları ile Ford ve Continental gibi bir dizi otomobil üreticisi ile tedarikçisini destekledi.

Volkswagen, 2016-2020 döneminde özel kalem öncesi faaliyet kârının en az yüzde 25 oranında artmasını bekliyor. Görünümü açıklayan sunum slaytlarında ise yüzde 30’dan fazla olan eski bir tahmin bulundu.

Wolfsburg merkezli şirket, satış büyüme tahminini ise yüzde 25’ten yüzde 20 seviyesine düşürdü. Yeni tahminlerin ardından Volkswagen hisseleri yüzde 4 oranında düşerek 176 Euro’dan işlem görmeye başladı. Almanya’nın blue chip endeksi DAX ise yüzde 0,6 oranında düşüş kaydetti.

Düşük bütçeli Skoda ve Seat’tan, lüks Audi ile Porsche’ye kadar birçok markasıyla Volkswagen, 2019 ile 2020’de yüzde 6,5-7,5 ve 2025’te yüzde 7-8 oranında bir işletme marjı hedefini doğruladı.

İşletme Marjı HedefiCiti analistleri, sunumun daha büyük hacimli büyüme beklentilerini yansıttığına inandıklarını söylediler. Şirketin genel müdürü Herbert Diess, elektrikli otomobillerin piyasa sürülmesi maliyetine karşı koymak için şirketin yüksek marjlı spor araçlarının satışını artıracağını belirtti. Aynı zamanda Diess, elektrikli araçların üretim maliyetini düşürmeye çalışacaklarını da ifade etti.

Diess, Volkswagen’in yeni ID.3 elektrikli aracının, örneğin Golf modelinin elektrikli versiyonundan yüzde 40 daha ucuz olacağını belirtti. Yeni ID.3’teki pil takımı ise yapısal sağlamlık eklemek için kullanılabildiğinden, araç gövdesinden bir miktar tasarruf yapılabileceği söyledi. Aynı zamanda bataryanın modüler yerleşimi verimli paketleme ve ekonomik ölçekleme sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Diess, Volkswagen ID.3’ü Zwichau’da olduğu gibi Doğu Almanya’daki Dresden’de üretmeye başlayacaklarını da ifade etti. Elektrikli arabaların yaklaşık 2025’ten itibaren benzinli ve dizel modelleriyle maliyet paritesine ulaşacağına dikkat çeken şirket, kâr marjı hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı olduğunu da söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum