Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen, Çin’de Yapacağı 4,4 Milyar Dolarlık Yatırımla Elektrikli Araçlarını Tanıtacak!

Volkswagen (VW), aldığı yeni yatırım kararında Çin'e yönelmeyi tercih etti. Otomobil devi, yeni projeleri kapsamında ülkede 4,4 milyar dolar harcayacak.
Volkswagen, Çin’de Yapacağı 4,4 Milyar Dolarlık Yatırımla Elektrikli Araçlarını Tanıtacak!

Otomobilin Alman devi Volkswagen (VW), son dönemde yöneldiği elektrikli araç üretme faaliyetleri doğrultusunda odağını Çin’e çevirdi. Firma burada 4,4 milyar dolarlık bir yatırıma imza atacak. Bu yatırımla markanın Çin’de bulunan elektrikli araçlarının model sayısında artış olacağı tahmin ediliyor. Firmanın yeni yatırımıyla hizmete açacağı Anting fabrikası Şangay yakınlarında kurulacak ve 2020 yılında üretimlerine başlayacak.

VW’den gelen açıklama, markanın Çin’deki ortaklığının elektrikli araç üretiminde 4,4 milyar dolarlık yatırım faaliyetinde bulunma hazırlığında olduğunu açıkça ifade etti.

Marka, Elektrikli Araca Yatırım YapacakBilindiği gibi Çin, dünyanın en büyük otomotiv pazarı konumunda bulunuyor ve aynı zamanda dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olarak biliniyor. Son zamanlarda bu pazarda 28 yılın ardından ilk kez geçen yıldan bu yana daralma sinyalleri söz konusu oluyor.

VW Çin CEO’su Stephan Woellenstein, firma olarak elektrikli araç pazarındaki her türlü gelişmeyi yakından izlediklerini açıkladı. Pazarın uzun dönem boyunca içinde bulunduğu durumun oldukça heyecan verici olduğunu ekledi. Fakat açıklamalarında dikkat çeken detay, söz konusu pazarın aşağı yönlü hareketleriyle öne çıkmasıydı.

Son durum dikkate alındığında, Çin otomotiv pazarının 2019 yılı boyunca da daralmadan kurtulamayacağına işaret ediyor. Görülen bu durum, küresel üretim faaliyetlerine Çin’de devam edenlerin bilanço rakamlarını negatif etkiliyor. Bununla birlikte ülkedeki üretim sayısı da geriliyor.

Woellenstein, Çin pazarından uzun vadede umutlu olduğunu belirtiyor. Çin’de satılan her 5 araçtan birinin VW tarafından üretildiğini, bu durumun son 5 yılda ulaşılan en iyi seviye olduğunu açıkladı.

VW Ceo Stephan WoellensteinVW, Çin’de elektrikli araçlarını hızla geliştirmeye yöneltse de markanın diğer markalarının Avrupa’daki pazarda daralmaya doğru gidiyor. Buna en iyi örnek, VW Grubu’nun premium markası Audi’nin ürün portföyünün elektrikli araçlara yönelmesi nedeniyle Almanya’da iş verdiği personellerinin %15’inin işine son vereceğini belirtmişti. Böylelikle firma, 6,6 milyar dolarlık tasarruf yapmayı hedefliyor.

2025 yılına kadar 9500 personelini işten kovacak Alman devi, farklı alanlarda uzun vadede 2000 personele yeni iş pozisyonu sağlayacak. Firmanın Türkiye’ye de yatırım yapması beklenirken, kurulacak yeni tesisin 300 bin adet yıllık kapasiteli ve 5 bin yeni personelli olacağı tahmin ediliyor.

Bu kapsamda Ekim’de Manisa’da ortalama 1 milyar liralık şirket kurma kararı alan VW, bunu 2020 yılının sonuna ertelemişti. VW CEO’su Herbert Diess, firmanın bu konuyla ilgili resmi açıklamasını yıl bitmeden yapacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum