Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen Avrupa’ya Tazminat Ödemeyecek!

Volkswagen Avrupa’ya Tazminat Ödemeyecek!

Dünya otomotiv sektörünün dev kuruluşlarından biri olan Volkswagen’in başı emisyon krizinden bir türlü kurtulamıyor. Geçtiğimiz aylarda emisyon skandalının patlak vermesiyle birlikte Volkswagen hisse senetleri düşüşe geçmiş ve satışlarda azalmalar meydana gelmişti. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte Volkswagen ciddi miktarda maddi kayıp yaşamıştı. Volkswagen yaşanılan bu skandal sonrasında maddi kayıplarının yanı sıra oluşabilecek yaptırımlar için kasasından yaklaşık olarak 6,5 milyar avroluk bir bütçe ayırmıştı. Ayrıca bu skandalın ardından araç kullanıcıları tazminat davaları açmışlar ve Volkswagen bu davaların devam ettiği süreç içerisinde ABD’deki kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul ettiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Alman otomotiv sektörünün bir numaralı şirketi olan Volkswagen, ABD’deki kullanıcılarına ödemeyi kabul ettiği tazminat miktarı bir hayli fazlaydı. Çünkü ABD’de Volkswagen’in yarım milyona yakın araç kullanıcısı bulunuyor. Volkswagen bu kullanıcıların her birine bin dolarlık bir tazminat bedeli ödemeyi kabul etmiş durumda. Ayrıca uzmanlar, Volkswagen’in ABD’deki yarım milyonluk kullanıcıya ödeyeceği tazminatın toplamda 18 milyar dolara kadar çıkabileceğini ön görüyorlar. Bu tablo da Volkswagen’in emisyon krizi sonrası oluşabilecek yaptırımlar için ayırdığı 6,5 milyar avroluk bütçenin bir hayli üzerinde seyir ediyor.

Bugünlerde ise emisyon krizinin yansımaları devam ediyor. Volkswagen’in ABD’deki kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul etmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde Volkswagen marka araç kullananlar, tazminat istemiyle Volkswagen’in zor günler geçirmesine neden oluyor. Volkswagen ise bu durum karşısında her ne kadar ABD’deki yarım milyon kullanıcısına bir dolarlık tazminat ödemeyi kabul etse de Avrupa ülkelerindeki kullanıcılarına tazminat ödemeyeceğini duyurdu. Volkswagen, tazminat ödememesinin nedenini ise bu ülkelerdeki araç sahiplerine yönelik yasal bir mevzuat bulunmaması olduğunu söylüyor.

Volkswagen, ayrıca ABD’deki yarım milyonluk kullanıcının araçlarının Avrupa ülkelerindeki kullanıcıların araçlarına göre teknik olarak farklı özelliklere sahip olduğunu ve bu nedenden dolayı ABD’deki kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

Volkswagen’in bu açıklamasına karşılık olarak Avrupa Parlamentosu ise yaşanılan emisyon skandalıyla ilgili olarak yaklaşık 45 üyenin katılımıyla inceleme komisyonu kuruyor. Avrupa çapında önde 45 üyenin bulunduğu bu komisyon, özellikle yasal düzenleme ve mevzuatları değerlendirecek. Ayrıca yaşanılan skandal ve ileride yeniden oluşabilecek olumsuz bir tabloyla karşılaşmamak adına otomotiv sektörünü kapsamlı olarak değerlendirmeye alacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum