Yatırım yapmaya başla!

Volkswagen ABD Tarife Tehdidinden Sonra “İyimser Ama Gerçekçi”

İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan Volkswagen, ABD'nin Avrupa otomobillerine yönelik tarife tehditlerinden sonra iyimser ama gerçekçi olduğunu söyledi.
Volkswagen ABD Tarife Tehdidinden Sonra “İyimser Ama Gerçekçi”

Volkswagen bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin yakında AB araçlarına tarifeler getirebileceği konusundaki endişelerin ortasında olası en iyi sonucu almayı ümit edeceğini söyledi. Ancak Alman otomobil üreticisi ek suçlama ihtimalini de gerçekçilik duygusuyla izlemeyi planladığını vurguladı.

Volkswagen finans sorumlusu, ticari anlaşmazlıkların çözülebileceğini umut ettiklerini söylerken, Porsche’nin ABD’ye ihracına değindi.

Porsche Yüzde 100 ABD'ye GönderiliyorVolkswagen Finans Sorumlusu Frank Witter, “Ticari anlaşmazlıkların çözülebileceğini ümit ediyoruz, ancak Porsche otomobillerinin yüzde 100’ünün Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildiği sır değil,” dedi.

Witter, tüm Audi ürünlerinin yaklaşık yüzde 70’inin ABD’de satıldığını, Volkswagen binek otomobillerinin ise çoğunun Kuzey Amerika’da üretildiğinden Avrupa’dan ABD’ye çok az miktarda ihraç edildiğini belirtti.

Witter, hala en iyisini umduklarını ve ellerinden geleni yaptıklarını söylerken, müzakerelere taraf olmadıklarını açıkladı.

Volkswagen Müzakerelere Taraf Değilİyimser ama aynı zamanda gerçekçi olmaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi. Bu yılın başlarında Volkswagen CEO’su Herbet Diess, otomobil sahibinin iddialı yıllık hedeflerini karşılamak için 2019’da çabalarını iki katına çıkarması gerektiğini söylemişti.

Diess Şubat ayında Financial Times’a verdiği demeçte, Volkswagen’in 2019 karının en büyük riskinin Trump yönetiminin potansiyel tarifeleri olduğunu dile getirmişti. O sırada, potansiyel ABD tarifeleriyle ilgili en kötü durum senaryosunun yılda yaklaşık 2,5 milyar Euro’ya mal olacağını ve kabaca beklenen kazancın yüzde 13’ünü bulacağını tahmin etmişti.

Volkswagen şirketin dönüşümünün hızını artırmaya çalışken, ilk çeyrek kazancının beklentiler doğrultusunda olduğunu açıkladı.

İlk Çeyrek Sonuçları Beklentileri KarşıladıAlman firma, yılın ilk üç ayında 3,9 milyar Euro faaliyet karı belirtti. Bir önceki yılın ilk çeyrek faaliyet karı ise 4,2 milyar Euro idi. Reuters anketine katılan analistler de faaliyet karının 3,9 milyar Euro olacağını tahmin etmişlerdir. Şirketin hisse senetleri erken saatlerde yüzde 2,3 oranında artış kaydetti.

Hala 2015 yılındaki emisyon skandalı ile mücadele eden Volkswagen, yasal riskler nedeniyle ilk çeyrekte 1 milyar Euro değerinde bir para ayırmaya karar verdiğini söyledi. Witter, “Daha fazla yedek akçesi ayırmak zorunda kalmamız kesinlikle talihsiz bir durumdur, ancak sürekli olarak sahip olduğumuz her bir riski değerlendiriyoruz,” ifadelerini kullandı.

Net kâr hakkında bilgi vermeyen şirket, yıl boyu süren rehberliğini onayladı ve satışların yüzde 5’e kadar artmasını beklediğini açıkladı. Satışlarda yüzde 6,5 ila 7 arasında bir işletme geri dönüşü de öngörüldü. Satışlardaki düşüşe rağmen 2019’un ilk çeyreğinde geliri, yüzde 3,1 ile 60 milyar Euro’ya yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum