Yatırım yapmaya başla!

Volatil Petrol Fiyatlarının Tahmin Edilmesi Neredeyse İmkansız!

Endüstri uzmanlarına göre; enerji piyasasındaki yoğun risklerin alevlenmesi, petrol fiyatını güvenle tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getirdi.
Volatil Petrol Fiyatlarının Tahmin Edilmesi Neredeyse İmkansız!

Petrol fiyatlarında yükseliş gözlenmesine ve OPEC’in arz kesintileri ile fiyatları desteklemesine karşın, piyasada birçok sorun olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Endüstri uzmanları ise risklere yönelik endişelerin de artmasıyla fiyat tahmini yapmak neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi.

Petrol fiyatları; OPEC’in arz kesintileri, ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları, Libya’da tırmanan gerginlik nedeniyle yükseldi.

Petrol Fiyatları Yükseliş Nedenleri2019 yılının başından bu yana petrol fiyatlarında yükseliş yaşanıyor. Ancak uzmanlar, küresel ekonominin sağlığına ilişkin endişelerin artmasının yanı sıra ABD’nin ham stoklarının daha fazla artış gösterdiğine işaret ediyorlar.

PVM Petrol Ortakları kıdemli analisti Tamas Varga, “Petrol piyasasını çevreleyen o kadar çok belirsizlik var ki aylar veya bir yıl öncesinde bile olsa haftanın geri kalanı için gelişmeleri önceden tahmin etmeyi neredeyse imkansız kılıyor,” dedi.

Varga, başa çıkılacak birçok ekonomik ve jeopolitik gelişme olduğunu ve bunların neredeyse her gün değiştiğini söyledi.

Varga Jeopolitik Gelişmelere Dikkat ÇektiVarga, petrol piyasası koşullarını tahmin etmenin bir kabul olduğunu da dile getirdi. Brent ve WTI ham petrol vadeli işlemleri, 2019 yılının başından bu yana sırasıyla yüzde 30 ile yüzde 40 artış gösterdi.

2019 yılının başından şimdiye kadar görülen yükselişlerin nedeni, ABD Başkanı Donald Trump’ın OPEC’i arz kesintilerini caydırma çağrısından kaynaklandı. Üretici grup, Trump’ın uyarını görmezden geldi. OPEC, Rusya ve üye olmayan diğer ülkelerle birlikte 2019 sonunda ham fiyatlarda görülen çöküşün ardından günde 1,2 milyon varil sınırlaması getirdi.

OPEC, petrol piyasasındaki fazlalığı boşaltmak ve fiyatları artırmak için arz kesintisi yapmaya karar verdi.

OPEC Arz Kesintisi NedenleriIEA petrol endüstrisi ve pazarlar bölümü başkanı Neil Atkinson, “Brent’i Ekim ayında varil başına 86 dolarda, Aralık’ta da 50 dolarda, şimdi de 70 dolardan fazla gördüğümüz bir dünyada, yıl sonunda fiyatın ne olacağını tahmin etmeye çalışan çok cesur bir olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Bazı yatırımcıların önümüzdeki aylardaki ekonomik gerilemenin yakında yakıt talebini önemli ölçüde azaltabileceğinden endişe duyuyorlar. Bu haftanın başlarında, Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel büyüme tahminini 10 yılın en düşük seviyesine indirdi.

IEA’nın son raporunda; küresel petrol talebindeki büyüme tahminleri 2018 için günlük 1,3 milyon varilken, 2019 için 1,4 milyon varil.

IEA Küresel Petrol Talebi Büyüme TahminleriPiyasanın yakından izlediği IEA raporunda büyüme tahminleri açıklanırken, “Küresel ekonominin sağlığı hakkında karışık sinyaller ve olası petrol fiyatları hakkında farklı görüşler olduğunu kabul ediyoruz,” ifadeleri kullanıldı.

OPEC, önümüzdeki aylarda ham petrol vadeli işlemlerde hızlı bir yükselişin kaçınılmaz olarak tüketicilere zarar vereceği konusunda uyardı. Öte yandan Atkinson, enerji piyasası katılımcılarının potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirirken kesinliği arzuladığını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum