Yatırım yapmaya başla!

Vodafone’un 10 Yıllık CEO’su Vittorio Colao İstifa Ediyor!

Vodafone CEO’su Vittorio Colao, Ekim ayında görevinden istifa edeceğini duyurdu. Detaylar haberimizde;
Vodafone’un 10 Yıllık CEO’su Vittorio Colao İstifa Ediyor!

2008’den bu yana Vodafone CEO’su olarak görevini devam ettiren Vittorio Colao, Ekim ayında istifa edeceğini açıkladı. Vittorio Colao’nın yerine ise Vodafone CFO’su Nick Read’in geçeceği belirtildi.

Nick Read’in boşalan koltuğunu ise CFO Başkan Yardımcısı Margherita Della Valle‘nin dolduracağı söylendi. Sonuçta; 10 yıl boyunca dünyanın ikinci en büyük mobil operatörünü bir dizi büyük anlaşmayla başarılı bir şekilde yöneten Vittorio Colao’nun istifa haberi piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Manşetler Colao’nun istifasıyla Vodafone’da bir çağın sona erdiğini yazdı.

Ünlü CEO’nun yerine 2014’ten bu yana Vodafone’un finans direktörü olarak görev yapan Nick Read’in geçecek olması ise pek şaşırtmadı.

Vodafone CEO'sunun Yerine Nick Read GeçecekZira Nick Read, Vodafone’un dünya çapındaki faaliyetlerinde pek çok başarılı işe imzasını atmıştı. Zaten Colao da bu durumu, Nick Read’in Vodafone stratejisinin temel mimarı olduğunu söyleyerek izah etti. Analistler de ayrılık zamanının sürpriz olmadığını, yatırımcıların Read’in atamaları ile güvence altına alınması gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan; Vittorio Colao’nu Ekim’de istifa edeceğinin duyurulmasının ardından hisse senetleri % 4 seviyesinde düşüş gösterdi.

Vittorio Colao Ekim Ayında İstifa EdecekBernstein analisti ise Liberty anlaşması ve tamamlanmak üzere olan Hindistan işiyle, Colao’nun Nick Read’e stratejik açıdan iyi pozisyon almış bir portföy bıraktığını söyledi. Ayrıca 53 yaşındaki Nick Read’i güvenilir eller olarak tanımladı.

Nick Read konuya ilişkin açıklamasında; “organik planımıza, işimizi dijital dönüşüme çevirmeye ve müşteri deneyimine odaklanmanın tam zamanı” dedi.

Vodafone CEO'su Görevini Emin Ellere Teslim Ediyorİlaveten; hem Hindistan hem de Liberty’deki yeni işlerin entegrasyonu konusunda büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Yeri gelmişken; Nick Read’in Vodafone’a 2001 yılında katıldığını, İngiliz ve gelişen pazar operasyonlarını yürütmek de dahil olmak üzere şirkette pek çok farklı rol üstlendiğini belirtelim.

Bunların yanında Nick Read, şirketin Afrika ve Katar’daki operasyonları, Hindistan, Mısır ve Avustralya’daki ortak girişimlerinin yönetim kurullarında da yer aldı. Kısacası; Nick Read’in en az Vittorio Colao kadar başarılı olacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum