Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Vodafone 5G Teknolojisinin Startını İngiltere’den Veriyor

Dünyanın önde gelen GSM operatörlerinden Vodafone, geleceğin mobil internet altyapısı 5G’yi ilk olarak İngiltere’de kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

İnternet teknolojisi geçmişten bu yana hızla gelişim gösteriyor. Fiber optik internet hatlarının yaygınlaşması ile beraber elde ettiğimiz internet hızları çok yüksek seviyelere çıkmış durumda. Bugün itibariyle 4G ile oldukça yüksek hızlar elde edebiliyoruz. Ancak çok daha hızlı internet altyapısı sunan 5G’ye dair geri sayım tüm hızıyla sürüyor.

Samsung, Apple, Huawei gibi dünyaca ünlü akıllı telefon üreticileri yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermeye başladı bile. Diğer taraftan 5G hizmetini verecek altyapı şirketlerinde de çalışmalar hızla sürüyor. Sektörün önde gelen GSM operatörü Vodafone, merakla beklenen 5G’nin start tarihini açıkladı. Şirket ilk olarak İngiltere’de bazı şehirlerde faaliyete başlayacak ve Temmuz ayında 5G’yi kullanıma sunacak.

Vodafone 5G Tarihini Açıkladı

Vodafone 5G Tarihini Açıkladı

5G teknolojisine dair akıllı telefon ve modem üreticileri hummalı bir hazırlık içinde olmasına rağmen, GSM operatörlerinden uzun zamandır somut bir açıklama gelmiyordu. Sessizliği ilk bozan ise Vodafone oldu. Şirket 5G teknolojisini 3 Temmuz tarihinden itibaren İngiltere’de kullanıma sunuyor. Yeni nesil mobil internet ağı, İngiltere’de ilk etapta 7 şehirde kullanılacak.

Yeni mobil altyapının kullanıma sunulacağı şehirler, Cardiff, Glasgow, Manchester, Bristol, Liverpool ve Londra olarak açıklandı. Temmuz ayı itibariyle bu şehirlerde aktif hale gelecek 5G altyapısının yıl sonuna kadar ülkedeki başka şehirlere de yayılması bekleniyor.

2019 yılının sonu itibariyle İngiltere’de toplamda 19 şehirde 5G’nin kullanılır duruma gelmesi planlanıyor. Fiyat hakkında da açıklamalarda bulunan Vodafone yetkilileri, 5G’nin fiyatının 4G’den daha fazla olmayacağını belirtti.

Vodafone’dan 5G Destekli 4 Telefon

Vodafone’dan 5G Destekli 4 Telefon

Şirket 5G teknolojisini sunmasıyla beraber kullanıcılarına yeni altyapıyı destekleyen 4 adet akıllı telefon modeli de sunuyor. Açıklanan telefon modelleri Huawei Mate 20 X, Galaxy S10, Xiaomi Mi Mix 3 ve Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X olarak duyuruldu. Bununla beraber GSM devi, 5G hizmetinin evlerde kullanılabilmesi için Gigacuba isimli bir cihaz piyasaya sürecek.

Vodafone yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, 5G’nin 4G’den 10 katına kadar daha hızlı hızlar sunduğunu belirtti ve havaalanlarındaki, tren istasyonlarındaki yolculara birkaç saniye içerisinde film indirebileceklerini ifade etti. 5G teknolojisinin 4G’ye göre en büyük avantajları arasında düşük gecikme yer alıyor. Sektöre yakın kaynaklar, 5G teknolojisinin tam anlamıyla kullanılabilir hale gelmesi için 10 yıldan fazla zaman gerektiğini belirtiyor.

Geleceğin ultra hızlı interneti olarak gösterilen 5G’nin ülkemizde ne zaman kullanılacağı ise henüz tam olarak netleşmiş değil. GSM operatörlerinin yapacağı yatırımlar ve akıllı telefon modellerinin yaygınlaşması ile beraber ülkemizde de 5G dönemi başlamış olacaktır.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle