Paylaşım

Vize Krizi Sonrası Dolar ve Euro Koptu Gidiyor!


 

ABD Büyükelçiliği, Pazar akşam saatlerinde Türkiye'den gelen vize başvurularını askıya aldığını duyurdu. Gelen açıklama sonrasında dolar atağa geçerken, Euro tarihi zirveyi gördü!

Dün akşam saatlerinde ABD Büyükelçiliği’nden, Türkiye’den gelen vize başvurularını askıya aldığı kararı açıklandı. Personel güvenliğinin gerekçe olarak gösterildiği kararda; “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” açıklaması yapıldı. Gündeme bomba gibi düşen gelişme sonrasında dolar fırladı, Euro tarihi rekorunu kırdı.

ABD tarafından gelen açıklama sonrasında, Türkiye de karşılıklı olarak vize başvurularını askıya aldığını duyurdu.

Dolar uluslararası piyasalarda 3.79 ile Şubat ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye çıktı. Kur bu sabah saat 07:45’te %2,60 artışla 3.70 seviyesinde seyrediyordu. Saat 09:35 itibariyle ise 3.6888 bandından işlem görüyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, ABD ile yaşanan vize sorununun Türk lirasının değer kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Enver Erkan’a göre; Japonya ve ABD’deki tatillerin sebebiyle hacimlerin düşük kalması da böylesi büyük bir hareketin yaşanmasına neden oldu. ABD ile başlayan gerginliğin piyasalar üzerinde belirleyici faktör olacağını söyleyen Erkan, kurun yukarı yönde hareket edeceğini belirtti.

Euro/TL ise yaşanan vize krizi sonrasında 4.52 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Euro, haftanın ilk işlem gününe 4,52’lik tarihi rekorlar başladı. Saat 09:35 itibariyle ise 4,3282 bandından işlem görüyor. Analistler iki ülke arasında yaşanan diplomatik krizin önümüzdeki günlerde de paritenin hareketinde etkili olacağını vurguluyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın