Yatırım yapmaya başla!

Vize Krizi ABD – Türkiye Ekonomik İlişkilerini Nasıl Etkileyecek?

İş dünyası ABD ile yaşanan vize krizinin başta ekonomi olmak üzere birçok sektöre darbe vuracağını düşünüyor ve sorunun ivedilikle diplomatik yollardan çözülmesini bekliyor.
Vize Krizi ABD – Türkiye Ekonomik İlişkilerini Nasıl Etkileyecek?

Türkiye ve ABD arasında vize krizi ile başlayan diplomatik gerginlik Türk piyasalarını olumsuz etkiledi. Türk lirası dolar karşısında %2,5 oranında değer kaybederken, Dolar/TL 3,71 seviyesine yükseldi. Yaşanan bu kriz iki ülke arasındaki yaklaşık 17,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin nasıl etkileneceğini gündeme getirdi.

İş dünyası iki ülke arasında vize başvurularının askıya alınmasının başta ekonomi olmak üzere birçok alana zarar vereceğini düşünüyor.

Türk iş adamları yaşanan krizin ticari, siyasi, sosyal ve askeri olmak üzere birçok alana zarar vereceğini düşünüyor ve sorunun en az zararla çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – ABD İş Konseyi Başkanı Kamil Ekim Alptekin konuya ilişkin açıklama yaptı.

Alptekin, söz konusu durumun milli güvenlik olduğu zaman hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini, bu nedenle sorunların ekonomik ilişkileri etkilemeyecek şekilde en kısa sürede çözüme kavuşturulacağını dile getirdi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nihat Zeybekci de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ekonomimizin bu tarz spekülatif operasyonlardan etkilenmeyecek kadar büyük olduğunu söyledi.

Türk – Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Başkanı Ali Osman Akat da benzer duygularla endişelerini dile getirdi.

Ali Osman Akat, iki ülke arasında vize işlemlerinin süresiz şekilde askıya alınmasının özellikle ticaret alanına darbe vuracağını düşünüyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile böylesi bir gerginliğe anlam veremediğini, ABD tarafında art niyetler olduğunu ve sorunun en kısa sürede diplomatik ilişkilerle çözülmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye ile ABD arasındaki ihracat tutarına baktığımızda bu yıl ulaşılan seviyenin 5 milyar 782 milyon dolar olduğunu görmekteyiz.

2017 yılının Ocak – Ağustos ayları arasını kapsayan süreçte Türkiye’nin ABD’den yaptığı ithalat ise geçen yıla göre fazla değişmedi ve 7 milyar 950 milyon dolar seviyesinde kaldı. İhracat ise %33 artış gösterdi. Ortaya çıkan bu rakamlar ise iş dünyasını panik yaşaması ve bir an önce çözüm beklemesinde haklı kılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum