Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Viyana’da Üretimin Kısılacağı Yönündeki Görüş Ayrılıkları Nedeni ile Petrol Düşüşte!

30 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan resmi OPEC toplantısı öncesi, Viyana’da hafta sonu olağanüstü bir toplantı gerçekleştirildi. Detaylar geliyor...
Viyana’da Üretimin Kısılacağı Yönündeki Görüş Ayrılıkları Nedeni ile Petrol Düşüşte!
Son Güncelleme: 
Yorum

Toplantıda üretimin kısılacağı yönündeki görüş ayrılıklarının ortaya çıkması, petrolün fiyatlarının dibe çekilmesine neden oldu. Hatırlanacağı üzere, geçen ay Cezayir’de gerçekleştirilen olağanüstü OPEC toplantısında ülkeler, tam sekiz yılın ardından üretimi kısma konusunda görüş birliğine varmışlardı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bu kararın resmileşip resmileşmeyeceği, Kasım ayındaki Viyana toplantısında belli olacak. Vadeli petrol kontratları New York’ta, haftanın ilk işlem gününde yüzde 1.1 oranında geriledi. Hatırlanacağı üzere kontratlar, Cuma günkü işlemlerde yüzde 2.1 oranında düşmüştü.

Sydney’de CMC Markets Baş Piyasa Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı açıklamada; hafta sonu Viyana’da başlayan görüşmelerde, üretimi kısma konusunda anlaşmaya varılacağı ihtimalinin daha da düştüğünü söyledi. Piyasanın muhtemelen bir miktar ayarlama yaptığını belirten Spooner, petrolün 47 dolar bandında seyredebileceğini ve bu durumun kendisini şaşırtmayacağını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri hangi yönde?

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın ilk işlem gününde 53 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, varil başına 48.17 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.30’da varil başına 48.47 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere WTI, Cuma günkü işlemlerde 1.02 dolar değer kaybetmiş ve varil başına 48.70 dolar seviyesine gerilemişti. Geçen haftanın toplamında fiyatlar, yüzde 4.2 oranında geriledi. Böylelikle WTI, Eylül ayının ortasından bu yana ilk kez haftalık kaybını gerçekleştirdi.

Aralık vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında haftanın ilk işlem gününde 42 sent ya da yüzde 0.8 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 49.29 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere Cuma günkü işlemlerde Brent petrol, yüzde 1.5 değer kaybı yaşamış ve varil başına 49.71 dolara gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar