Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüs Salgını Paladyumu da Etkiledi, Zirvelerde Gezinen Metal Düşüşe Geçti

Talep artışıyla son dönemde rekor seviyelere yükselen paladyum, virüs salgınının getirdiği endişeyle beş haftadır ilk kez haftalık bazda kayıp vermeye hazırlanıyor.
Virüs Salgını Paladyumu da Etkiledi, Zirvelerde Gezinen Metal Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çevre kirliliğini önlemek için getirilen emisyon standartları otomobil üreticilerinin paladyuma olan ihtiyacını artırdı. Söz konusu standartlara göre, araçlar egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak zorunda. Standartlara aykırı emisyona sebep olan araçlar ise para cezası ile çarptırılıyor.

Paladyum otomobillerin yaydığı gazların zararını en aza indirmeye yarayan katalitik konvertör yapımında kullanılıyor. Piyasada artan talep değerli metalin son haftalarda rekor seviyelere çıkmasını sağlamıştı. Ancak Çin’de ortaya çıkan virüs salgınıyla beş haftadır ilk kez düşüşe geçti.

Paladyum, koronavirüsün küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesiyle düşüşe yöneldi.

Paladyum Virüs EndişesiAralık ayının ortasından bu yana rekor üstüne rekor kıran paladyumun onsu, en son 3.000 doların üstüne çıkmıştı. Otomobil üreticilerinin talebi piyasada arz sıkıntısını doğururken, fiyatlar yükseldikçe yükseldi. Ancak uzmanlar paladyumun bu şekilde yükselmeye devam etmesinin olumsuz etki yaratıp, talebi düşürebileceği konusunda uyardı.

Ayrıca platinin de katalitik konvertör  yapımında kullanılabileceği hatırlatılarak, üreticilerin bu metale yönelmesi durumunda fiyat bakımından paladyuma yetişebileceği belirtildi. Haftanın son işlem gününde paladyumdaki duruma baktığımızda, yaklaşık 7-8 ülkede görülen virüs salgını endişesinin, fiyatlar üzerinde baskı yarattığını görmekteyiz.

Paladyumun onsu saat 12:46’da 2,3665,30 dolardan işlem görüyor.

Paladyum FiyatıGeçen yıl emtia ürünleri arasında en fazla kazandıran paladyum, Cuma günü 2.329,30 dolara kadar geriledi. Son haftalarda artan talebin etkisiyle rekor seviyelerde gezinen metal, beş haftadır ilk kez haftalık düşüşe yöneldi. Uzmanlar virüs nedeniyle ölen sayısının 26’ya yükselmesinin ve hızla yayılmasının küresel ekonomi üzerindeki endişeleri artırdığını belirtiyor.

Bu durumun ise piyasalarda negatif rüzgarın esmesine sebep olduğu aktarıldı. Artan satışların etkisiyle Exchange traded fonlarındaki (ETF) paladyum miktarı son 9 ayın en düşük seviyesine indi. Şu dakikalarda ons gümüşün %0,17 ekside 17,79, bakırın %0,07 ekside 2,72 dolardan, platinin ise %0,31 artıda 1010.50 dolardan işlemde olduğunu görmekteyiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%