Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Virgin Orbit ABD’de İflas Koruma Başvurusunda Bulundu

İngiliz milyarder Richard Branson'ın roket şirketi Virgin Orbit, fon sıkıntısı sebebiyle ABD'de iflas başvurusunda bulundu. Detaylar haberde;
Virgin Orbit ABD’de İflas Koruma Başvurusunda Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD’li banka iflaslarının etkisi piyasalar üzerinde devam ediyor. Bankacılık sektöründeki kriz birçok şirketi etkiledi. Milyarder yatırımcı Richard Branson’ın Kaliforniya merkezli uydu fırlatma şirketi Virgin Orbit Holdings de fonlama bulamaması sebebiyle iflas koruma talebinde bulundu.

CNBC haberinde Virgin Orbit’in Ocak ayında bir roket arızasından kurtulmak için gereken finansmanı sağlayamadığı bildirildi. Bunun üzerine şirketin bugün ABD’de Bölüm 11 iflas koruması başvurusunda bulunduğu kaydedildi.

Virgin Orbit, geçen hafta 750 çalışanının yaklaşık yüzde 85’inin işten çıkarıldığını duyurmuştu. Şirketin istihdamda eksilme kararını, varlıklarının satışı için ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi’ne başvuruda bulunması takip etti.

Fırlatılan Roket Yörüngeye Ulaşamayarak Okyanusa Düştü

Virgin Orbit CEO’su Dan Hart konuya ilişkin, “Mali durumumuzu ele almak ve ek finansman sağlamak için büyük çaba sarf etsek de, nihayetinde iş için en iyisini yapmalıyız.” yorumunda bulundu.

Şirketin satılma sürecinde ekibin yarattığı son lansmana işaret eden Hart, lansmandaki teknolojinin alıcılar için geniş bir ilgi uyandıracağını savundu. Böylece şirketin, verimli ve değeri maksimize eden bir satışı sonuçlandırılacağını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Haberde Virgin Orbit’in, uçuşun ortasında uçağın kanadının altından bir roket atarak uyduları uzaya gönderen değiştirilmiş bir 747 jet sistemi geliştirdiğine işaret edildi.

Şirketin son görevi sırasında, fırlatılan roketin yörüngeye ulaşamayarak okyanusa düşmesi üzerine uçuş ortasında bir başarısızlık yaşadığı vurgulandı.

2020 Yılından Bu Yana 6 Görev Tamamladı

ABD’li roket şirketi Virgin Orbit, özel olarak geliştirilmiş bir fırlatma aracıyla yörüngeye başarılı bir şekilde ulaşan seçkin birkaç roket şirketi arasında yer alıyor. 2020′den bu yana dört başarı ve iki başarısızlıkla altı görev başlattı.

Milyarder Richard Branson, şirketi daha fazla finanse etmek istemediği için şirketin birkaç aydır yeni fonlar aradığı ileri sürüldü.

Hart açıklamasında, “Bugün düşüncelerim ve endişelerim, Virgin Orbit’in temsil ettiği her şeyin misyonuna ve vaadine kendini adamış, artık yolunu bulmaya çalışan birçok yetenekli takım arkadaşı ve arkadaşımla birlikte. Yaptığımız şeye güveniyorum ve Şirketimizi ve teknolojimizi gelecekteki fırsatlar ve misyonlar için konumlandıran bir işlem gerçekleştirmeyi umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.