Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VİOP’ta Fiyat Oynaklığını Azaltmak için Öneriler Bekleniyor

Borsa İstanbul, VİOP açılışında yaşanan fiyat oynaklığının önüne geçmek için tek fiyat yöntemi kullanılan bir açılış seansı önerisinde bulundu.
VİOP’ta Fiyat Oynaklığını Azaltmak için Öneriler Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) seans açılışlarında fiyatlarda aşırı oynaklık görülebiliyor. Borsa İstanbul bu durumun önüne geçmek için bugün bir öneride bulundu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre; VİOP için bir açılış seansı düşünülüyor ve burada tek fiyat yönteminin kullanılmasının yararlı olabileceği belirtiliyor.

Açıklamada, “Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) seans açılışında görülebilen fiyat oynaklıklarının azaltılması amacıyla sürekli müzayede yöntemi ile işlemlerin gerçekleştiği normal seanstan önce tek fiyat yöntemi kullanılan bir açılış seansı yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir,” ifadelerine yer verildi.

VİOP açılış seansının şu şekilde işlemesi planlanıyor:

VİOP Açılış Seansı Planları
Kaynak: Borsa İstanbul

Ayrıca açılış seansı uygulamasıyla eş zamanlı olarak halihazırda pay vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin tam iş gününde 18:10, yarım iş gününde 12:40 olan seans sonu zamanlarının diğer sözleşmelerde olduğu gibi 18:15 ve 12:45 olarak uygulanmasının düşünüldüğü de belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili görüş ve önerilerin 13 Mayıs 2022 tarihine kadar viop@borsaistanbul.com adresine “VIOP Açılış Seansı” konu başlığıyla iletilmesinin beklendiği de ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.