Yatırım yapmaya başla!

Vietnam, Yenilenebilir Enerji Yolunda Güneydoğu Asya’yı Zorluyor

Vietnam, yenilenebilir enerjiye daha fazla güvenmek için Güneydoğu Asya'nın geri kalanından daha fazla çaba gösteriyor.
Vietnam, Yenilenebilir Enerji Yolunda Güneydoğu Asya’yı Zorluyor

Daha sürdürülebilir yollara uyum sağlama çabalarında geride kaldığı için uzun süre eleştirilen Güneydoğu Asya bölgesi, halen kömür tüketimine büyük ölçüde güvenilir. Bununla birlikte Vietnam, rüzgar ve güneş gibi daha fazla yenilenebilir enerji kullanma konusunda cesur bir hırsa sahip.

Alman yatırım şirketi DEG’de Avrupa, Orta Doğu ve Asya’nın enerji ve altyapı direktörü olan Andreas Cremer’e göre; Vietnam, yenilenebilir enerji ile güç üretimini, 2030’da yaklaşık yüzde 23’e çıkarmayı hedefliyor.

Bir kalkınma ajansı olan Alman Uluslararası İşbirliği Örgütü’ne atıfta bulunan Cremer, enerji karışımının yüzde 10,7’sinin yenilenebilir kaynaklardan ve yüzde 12,4’ünn hidrojen olacağını vurguladı.

Asya Temiz Enerji Zirvesi’nde CNBC’ye konuşan Cremer, “Vietnam’ın güç geliştirme planı sürekli olarak gelişmektedir,” dedi. Hükümetin yenilenebilir enerji kaynakları ve hidro enerji hedefini, 2011’de yüzde 16’dan 2016’da yüzde 23’e yükselttiği biliniyor.

Cremer, “2016’da sadece güç geliştirme planlarını değiştirdiklerini ve temel olarak bu yılın başında olduklarını fark ettiyseniz bu aslında oldukça etkileyici,” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte ülkenin Haziran ayına kadar çevrimiçi olarak 4 gigawatt’tan fazla yenilenebilir enerji kapasitesi alabildiğini ve ülkenin en büyük enerji şirketi olan Vietnam Electricity’ye göre; ülkenin elektrik tedarik karışımının yaklaşık yüzde 8,28’ini oluşturduğunu söyledi. Cremer, “Bu yüzden bunun oldukça büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Küresel enerji danışmanlığı firması Wood Mackenzie, Vietnam’ın Güneydoğu Asya’nın güneş fotovoltaik (Solar PV) pazarında lider ve bölgedeki en büyük kurulu kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Solar PV, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren bir teknolojidir.

Ekim ayındaki bir raporda Wood Mackenzie, Vietnam’ın kümülatif güneş enerjisi tesisinin bu yıl 5,5 gigawatt seviyesine ulaşacağını söyledi. Bu da Güneydoğu Asya’nın toplam kapasitesinin yaklaşık yüzde 44’ünü oluşturuyor. Buna karşılık Vietnam, 2018’de yalnızca 134 megawatt (0,134 gigawatt) üretti.

Kömür Kullanım Durumu

Kömür Kullanım DurumuCremer, ülkelerin kömürü tamamen değiştirme ihtimalinin olmadığını dile getirerek, “Bu şirketlerin kömürü kesmesi gerçekçi değil ve tamamen yenilenebilir kaynaklara güveniyorlar,” dedi.

Yine de eğilim, politika yapıcıların ve şirketlerin ekonomik büyüme için kömürü yenilenebilir enerji ile değiştirmeye çalışacakları yönündedir.

Cremer, ekonomilerin büyümek için verimli elektriğe ihtiyaç duyacaklarını söyledi. Özellikle de insanlar Jakarta, Bangkok ve Ho Chi-min gibi mega şehirlere göç etmeye devam ettikçe bu ihtiyacın süreceğine dikkat çekti.

Cremer, “Orada yaşayan insanlar açıkça daha iyi hava kalitesi talep ediyorlar. Ve bu da yenilenebilir enerjiler için bir baskı görmemizin bir başka nedeni,” dedi.

Rüzgar üretim maliyetleri de son yıllarda düşerek, fiyatı neredeyse kömüre bağlı olarak karşılaştırılabilir hale getirdi. Bu, Güneydoğu Asya’da yenilenebilir enerji seçeneklerine yatırım yapmak için hükümetler, politika yapıcılar ve özel sektör için fırsatlar yaratıyor.

Wood Mackenzie raporunda Güneydoğu Asya’nın bir bütün olarak hala solar PV tesislerinde gelişmekte olan bir bölge olmasına rağmen kümülatif solar PV kapasitesinin bu yıl 12,6 gigawatt’a ulaşması ve 2024’te yaklaşık üç kat artarak 35,8 gigawatt’a ulaşması bekleniyor.

Raporda, “Büyük ölçekli güneş, önümüzdeki beş yıl boyunca tesis kapasitesine hakim olacak,” ifadelerine yer verildikten sonra küçük ölçekli güneşin 2024’teki kapasite ilavelerinin yüzde 32’sini oluşturmasını beklediğini yazdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum