Yatırım yapmaya başla!

Vietnam Küresel Üretim Merkezi Olarak Çin’in Yerini Almaktan Çok Uzakta

ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle sık sık tercih edilen bir destinasyon olarak gösterilen Vietnam, eldeki verilere göre Çin’in üretim yeteneklerine denk olmaktan çok uzakta.
Vietnam Küresel Üretim Merkezi Olarak Çin’in Yerini Almaktan Çok Uzakta

Güneydoğu Asya ülkesi Vietnam, pek çok kez ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının en büyük kazananlarından biri olarak gösterildi. Sonuçta ABD ile Çin birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık tarife uygularken şirketler, gerilimin etkilerinden kurtulmak için farklı bölgelere kaymaya başladı.

Vietnam da nitelikleri sayesinde ticaret akışları ve tedarik zinciri değişiklikleri için favori destinasyonlardan biri olarak ortaya çıktı.

Ancak bazı analistler Vietnam’daki bazı darboğazlara işaret ederek bunların ülkenin ek akışlara ne kadar uyum sağlayabileceğini sınırlayabileceğini vurguladı.

Vietnam Ek Ticaret Akış Ne Kadar Uyum Sağlayabilir Bazıları da üretimin Çin’den uzaklaşsa bile Güneydoğu Asya’nın dünyanın bir sonraki fabrikası olmayabileceği yönünde görüş bildirdi. CNBC’nin resmi verilerden derleyerek hazırladığı beş grafik de Vietnam’ın küresel üretim merkezi olarak Çin’in yerini ne ölçüde alabileceğini gösteriyor. Bunlardan birincisi ihracat artışı ki ABD-Çin ticaret savaşı ticarete bağımlı pek çok ekonominin ihracatta düşüş yaşamasının nedeniyken Vietnam bu durumdan faydalandı.

Nomura ekonomisti Euben Paracuelles de Çin’in ABD ihracatları açısından pazar payı kaybettiğinin çok açık olduğunu ve Vietnam’ın boşluğu doldurduğunu söyledi.

Çin ABD Pazar Payı Kaybetti Vietnam Boşluğu DoldurduBazı ticaret uzmanları da yüksek tarifelerden kaçınmak için Çin mallarının Vietnam’a taşındığını, Vietnam menşeli ürünler olarak yeniden paketlendiğini ve ABD’ye gönderildiğini öne sürdü. Yatırım akışları grafiğinde ise Dell, Samsung, Kyocera, Ricoh, TCL, Fast Retailing, GoerTek gibi birçok firmanın üretimi Vietnam’a taşımaya başladığı ya da başlayacağını duyurduğu belirtildi.

Economist Intelligence Unit’in bir Ekim raporu, Çin’den kitlesel bir şirket göçünün olası görünmese de çok uluslu şirketlerin ticaret anlaşmazlığının etkisini azaltmak için Asya’nın diğer bölgelerine yayılmaya devam edeceklerini bildirmişti.

Üreticilerin Çin’den tamamen çıkma ihtimalinin bulunmamasının bir nedeni de Çin’in imalat sektörünün ve ekonomisinin büyüklüğü olarak gösterildi.

Çin İmalat Sektörü Büyüklüğü Çin Bunun Yerini DolduramazPek çok kişi tarafından Çin’in en iyi alternatif bölgelerinden biri olarak kabul edilen Vietnam’ın küresel üretim çıktısı payı hala küçük olmasına rağmen ekonomisinin hala sıkıntılarla karşılaştığı vurgulandı. Fitch Solutions yöneticisi Cedric Chehab, aslında hiçbir ülkenin ticaret savaşının bir sonucu olarak Çin’den ayrılmak isteyenlerin üretimini özümseyemeyeceğini söyledi.

Nitekim grafikte Çin’in küresel üretim çıktısındaki payı yüzde 28.22, ABD’nin yüzde 17.23, diğerlerinin yüzde 54.28 ve Vietnam’ın yüzde 0.27 idi. Fitch Solutions’ın analistlerine göre Vietnam’daki en büyük kısıtlardan biri, insan sermayesi eksikliği. Nitekim Çin ile Vietnam’ın iş gücü karşılaştırıldığında, Vietnam’ın Çin’den çok daha küçük olduğu görüldü.

Çin’in iş gücü 800 milyona yakınken Vietnam’ın iş gücü 100 milyon bile değildi. Fitch Solutions analisti de bu ayın başlarındaki bir açıklamada; “Vietnam’a bakarsak, Çin’den 14 kat daha küçük bir nüfusa sahip olduğunu görürüz, bu da iki ülkeyi karşılaştırdığımızda emek kıtlığı riskinin çok daha yüksek olduğu anlamına geliyor” demişti.

Yine de ticaret ve doğrudan yabancı yatırımlardaki artış, Vietnam’ın daha hızlı ekonomik büyüme kaydetmesine yardımcı olmuştu. Genel olarak, Vietnam ekonomisi, dünyanın en büyük ikincisi olan Çin’den çok daha küçük. Bu da Güneydoğu Asya ülkesinin, Çin’in üretim başarısı ölçeğini taklit etme becerisine sınır koyuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum