Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Vietnam İş Koşulları Ocak 2021’de Yumuşak Bir İyileşmeye İşaret Etti

Vietnam imalat sektörünün faaliyetini gösteren PMI verisi, Ocak 2021'de yumuşak genişlemeye işaret etti.
Vietnam İş Koşulları Ocak 2021’de Yumuşak Bir İyileşmeye İşaret Etti

Koronavirüs pandemisi sırasında Asya’nın en iyi performans gösteren ekonomisi olmaya aday Vietnam’da iş koşulları iyileşme göstermeye devam ediyor. İmalat sektöründeki iş koşulları, 2021’in başında iyileşmiş olsa da büyüme 2020’nin sonundan daha yumuşak düzeyde bulunuyor.

Vietnam İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Aralık 2020’deki 51,7 seviyesinden Ocak 2021’de 51,3 seviyesine geriledi.
Vietnam İmalat PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

İş koşullarında daha yumuşak bir iyileşmeye işaret eden veriye göre; üretim, istihdam ve satın alma faaliyetleri Ocak ayında büyük ölçüde değişmedi. Yeni siparişler ise daha yavaş bir oranda arttı. Nakliye konteynırlarının eksikliği ve hammadde kıtlığı da tedarik zincirinde ciddi kesintiler anlamına geldi. Bu ise Haziran 2018’den bu yana girdi maliyetlerinde en hızlı artışa katkıda bulundu.

Ocak’ta yeni siparişler yükselmeye devam ederken, mevcut genişleme sürecini 5 aya çıkardı. Müşterilerin siparişlerinin boyutunu artırdığına dair bazı raporlar bulunurken, büyüme oranı Aralık’tan itibaren azalma göstedi. Yeni ihracat siparişleri ise büyük ölçüde değişmezken, Covid-19 vaka sayılarının yüksek kaldığı pazarlarda zayıflık kaydediliyor.

Ocak, imalat üretimi açısından istikrarlı bir tabloya işaret ederken, yeni siparişlerdeki artış bazı firmalarda üretimin artışını destekledi. Ocak ayında bazı siparişlerin boyutlarında söz konusu artışlar kapasite üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Ardışık 12. ayda birikmiş işler azalmış olsa da tükenme oranı bu sıralamada en yumuşak olanıydı.

Üreticiler, Aralık artışının ardından işgücü sayılarını büyük ölçüde değiştirmezken, çıktı fiyatları girdi maliyetleri için görülenden çok daha zayıf bir hızda arttı.
Vietnam PMI Çıktı Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Çıktı fiyatları art arda beşinci ayında da artarken, bazı firmalar daha yüksek yeni siparişlere yanıt olarak istihdamı artırdı. Satın alma faaliyeti ise çok az değişim gösterdi. Girdilerin güvence altına alınma çabaları, Ocak’ta yine tedarik zincirlerindeki ciddi kesintiler nedeniyle engellendi. Geçen yılın Mart ve Nisan aylarında Covid-19 kilitlenmelerinin en kötüsü dışında, teslimat sürelerindeki en son uzamanın kapsamı, neredeyse 10 yılın en büyüğünü kaydetti.

Nakliye ve madde tedarikiyle ilgili sorunlar, enflasyonist baskılara eklendi. Girdi maaliyeti enflasyonu art arda beşinci ayda hızlandı ve Haziran 2018’den beri en hızlısı oldu. Hammadde fiyatlarındaki artışlara karşı önlem alma çabaları ise firmaların alım stoklarını artırmalarına neden oldu. Öte yandan mamul mal stokları da son beş ayda en fazla düşüşü gösterdi.

Üreticilerin 12 aylık görünümden emin olmasına rağmen Covid-19’un devam eden etkileriyle ilgili endişeler nedeniyle duyarlılık beş ayın en düşük seviyesine geriledi. Firmaların iyimser olduğu yerlerde bu, pandemik etkinin azalmasına ilişkin umutları ve yatırım ile üretim genişletme planlarını yansıttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum