Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vietnam Ekonomisi Asya’daki En Parlak Noktalar Arasında

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede başarılı örnekler arasında yer alan Vietnam için iyimser yorumlar geldi. UBS, ülkenin görünümü için “Asya’nın en parlaklarından bir tanesi” dedi.
Vietnam Ekonomisi Asya’daki En Parlak Noktalar Arasında
Son Güncelleme: 
Yorum

Vietnam, pandemiyle mücadelede iyi iş çıkartan ülkelerden bir tanesi. Ülkede şimdiye kadar 369 vaka ve 342 iyileşen hasta sayısı kaydedilirken hiç ölüm bildirilmedi.

Ayrıca ilk çeyrekte yüzde 3,82 büyüyen Vietnam GSYİH’si ikinci çeyrekte yüzde 0,36 büyüme kaydetti. Bununla birlikte Ocak-Mart dönemi pozitif bölgede kalsa da 2000’den bu yana en yavaş GSYİH artışı olarak kayıtlara geçti.

UBS’den gelen yorum ise ekonominin toparlanacağına işaret ederek iyimser bir tablo çizdi.

CNBC’ye konuşan UBS ekonomisti, Vietnam’ın Asya’nın en parlak noktaları arasında yer aldığını ve ekonomisinin toparlanmaya hazırlandığını dile getirdi.
Vietnam Koronavirüs Ölüm Bildirilmedi
Kaynak: Worldometers

“Vietnam, Covid-19 etkisinden acı çekiyor ancak görünüm bölgedeki en parlaklardan birine bakıyor” diyen Edward Teather, perakende satışlar, ihracatlar ve sanayi üretiminin Haziran’da arttığını belirtti. Bunun bölgedeki çoğu ekonomiden çok daha iyi olduğunu söyledi.

Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi Vietnam ekonomisinin ikinci çeyrekte az da olsa büyüdüğünün üzerini çizdi. “Vietnam büyüyor ve ihracatta önümüzdeki dönemde küresel pazar payını almaya devam etmek için iyi konumda” diyen ekonomist, bu nedenlerden dolayı görünümün parlak olduğunu savundu.

Ayrıca AB ile serbest ticaret anlaşmasının doğrudan yabancı yatırım girişlerini artırabileceğini belirtti ki Dünya Bankası da anlaşmanın Vietnam GSYİH’sini artırabileceğini öngörmüştü.
Vietnam GSYİH'si 2Ç20 Büyüme
Kaynak: Trading Economics

UBS ekonomisti, bununla birlikte yatırımcıların özgürce seyahat edememelerinden dolayı doğrudan yabancı yatırım seviyelerinin engellenebileceğini ekledi. Ancak boru hattında bol miktarda faaliyet olduğunu ve bu yatırımların 2021’de sınır kısıtlamaları azaldıkça artabileceğini tahmin etti.

Vietnam ekonomisini artırabilecek bir diğer şeyin hükümet desteği olduğunu belirten Teather; “Başbakan, hafta sonunda ekonomiyi desteklemek için daha fazla tedbir çağrısında bulundu ve merkez bankası aslında kredi büyümesini %10’un üzerine çıkarmak istediğini söyledi” dedi.

Haziran ayında yayımladığı yeni tahmin dizisinde ADB, çoğu ülkenin 2020 GSYİH’si için negatif büyüme öngörürken Vietnam’ın yüzde 4,1 büyüyeceğini öngörmüştü.
ABD Vietnam 2020 Büyüme Tahmin Yüzde 4,1 Büyüme
Görsel Kaynak: ADB

Covid-19’un Asya-Pasifik’te kalıcı izler bırakacağını öngören S&P Global Ratings ise 2019’da yüzde 7 büyüyen Vietnam’ın 2020’de yüzde 1,2 büyüyeceğini ve 2021’de rakamın yüzde 9,5’e yükseleceğini tahmin etmişti.

UOB Group Araştırma Başkanı Suan Teck Kin, Vietnam’ın ikinci çeyrek GSYİH rakamlarının ardından büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ederek 2020’de yüzde 3,5 büyüme olacağını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu