Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vietnam Ekonomisi 2Ç20’de Yüzde 0,36 Büyüdü

Sağlık kriziyle başa çıkmada başarılı iş çıkartan Vietnam ekonomisi, ikinci çeyrekte büyümeye devam etti. Ancak bu, onlarca yılın en düşük seviyesi oldu.
Vietnam Ekonomisi 2Ç20’de Yüzde 0,36 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2019 yılında yüzde 7,02 büyüyen Vietnam ekonomisi, Genel İstatistik Ofisi (GSO) tarafından açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte koronavirüs nedeniyle onlarca yılın en düşük hızına geriledi.

Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurt içi hasıla bir önceki yıla göre yüzde 0,36 büyürken, geçen yılın aynı döneminde oran yüzde 6,73 seviyesindeydi.

Bugün yapılan açıklamada COVID-19 pandemisinin karmaşık gelişiminin, tüm sosyo-ekonomik yönler üzerinde olumsuz bir etki bıraktığı söylenirken sanayi sektörü %1,38 ve tarım sektörü %1,72 arttı, hizmet sektörü ise yıllık bazda yüzde 1,76 oranında daraldı.

Sadece 355 COVID-19 vakasını kaydeden ve hiç ölüm bildirmeyen Güneydoğu Asya ülkesi, sağlık krizini yönetmedeki başarısının etkisiyle ekonomik aktiviteyi sürdürmeye çalışıyor.
Vietnam 355 Vaka
Kaynak: Worldometer

Reuters’ın GSO verilerine dayandırdığı habere göre Vietnam’ın yılın ilk yarısındaki ihracat artışı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,1 düşerek 121,21 milyar dolara geriledi. İthalat ise yüzde 3 düşerek 117,17 milyar dolara indi ve bu da 4,04 milyar dolarlık ticaret fazlasıyla sonuçlandı.

Tüketici fiyatları ise Haziran’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.17 artış kaydetti. Ocak-Haziran döneminde tüketici fiyatları yüzde 4,19 yükseldi. Sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 7 arttı.

GCM Yatırım Banner
Bu arada Uluslararası Para Fonu, Vietnam ekonomisinin 2020’de yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörürken Hanoi hükümeti yüzde 5’in üzerinde hedef belirledi.
Vietnam GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Geçtiğimiz hafta Asya-Pasifik’in 2020’de yüzde 1,3 küçüleceğini ve pandeminin bölgede kalıcı izler bırakacağını öngören S&P Global Ratings ise Vietnam’ın 2020’de yüzde 1,2 ve 2021’de yüzde 9,5 büyüyeceğini tahmin etti.

Dünya Bankası ise Mayıs ayında Vietnam’ı daha fazla reforma teşvik ederek AB ile ticaret anlaşmasının ülkenin pandemiden toparlanmasını hızlandıracağını söylemişti.

Kurum EVFTA’nın (AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması) 2030 yılına kadar Vietnam’ın GSYİH’si ile ihracatını sırasıyla yüzde 2,4 ile 12 oranında artırabileceğini savunmasıyla dikkat çekmişti. Bu faydaların, ülkenin Koronavirüs pandemisi nedeniyle özellikle acil olarak ele alınması gerektiğinin üzerini çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın