Yatırım yapmaya başla!

Vietnam Ekonomisi için 2020 Tahmini Düşürülse de Rakam Pozitif Bölgede Kaldı

Yeni bir tahmin, yılın geri kalan aylarında COVID-19 salgınının kontrolünün şu anki kadar iyi olması durumunda Vietnam’ın 2020'de yüzde 2,6 ila yüzde 2,8 büyüme kaydedebileceğini gösterdi.
Vietnam Ekonomisi için 2020 Tahmini Düşürülse de Rakam Pozitif Bölgede Kaldı

2020’nin ilk üç çeyreğinde yüzde 2,12 büyümeyi başaran Vietnam ekonomisi için yıllık büyüme tahmini düşürüldü.

Vietnam Ekonomi ve Politika Araştırmaları Enstitüsü (VEPR) tarafından yayımlanan son raporda ülkenin bu yılın geri kalan aylarında COVID-19 salgını üzerindeki kontrolü şimdiki kadar yaptığı gibi sorunsuz devam ettirirse 2020’de yüzde 2,6 ila yüzde 2,8’lik bir büyüme kaydedebileceği söylendi.

Vietnamlı düşünce kuruluşunun 21 Ekim tarihli tahmininin, Temmuz ayındaki yüzde 3,8’lik tahmininden epey düşük gelmesi dikkat çekti. VEPR Baş Ekonomisti Pham The Anh, COVID-19’un küresel ekonomi üzerindeki ciddi etkilerinin ortasında ülkenin %2,62 ile pozitif büyüme kaydeden dünyadaki birkaç ülke arasında yer aldığını vurguladı.

Ülkenin Ocak-Eylül dönemindeki GSYİH’si ise %2,12 seviyesinde artış kaydetti.
Vietnam 3Ç20 Büyüme
Kaynak: Trading Economics

Vietnam’ın 2020’deki ekonomik beklentileriyle ilgili olarak Pham The Anh, ekonominin sadece ülke içinde değil, tüm dünyadaki salgını kontrol etme yeteneğine bağlı olacağını dile getirdi.

Yılın geri kalan aylarında COVID-19 salgınının kontrolünün şu anki kadar iyi olması durumunda Vietnam’ın yüzde 2,6 ila yüzde 2,8 büyüme oranına ulaşabileceğini ekledi. Tüm bunların yanında EVFTA’nın (AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması) ve AB-Vietnam Yatırım Koruma Anlaşması (EVIPA) hakkında şöyle konuştu:

“Yılın geri kalanı için ekonomik görünümde büyümeyi destekleyebilecek faktörler, AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması (EVFTA) ile AB-Vietnam Yatırım Koruma Anlaşması’nın (EVIPA) yürürlüğe girmesini, kilit kamu yatırım projelerinin inşaat ilerlemesini ve ödemenin hızlanmasını, azalan talep ve üretim nedeniyle düşük hammadde maliyetlerini, ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan riskleri dağıtmak için değişen yatırım dalgalarını ve Vietnam’daki yatırım teşviklerinden yararlanmayı içeriyor.”

Ancak Vietnam’ın belirsiz bir küresel ekonomik ortamda birçok zorlukla karşı karşıya olduğunun da üzerini çizdi.

Vietnam ekonomisinin zayıf yönlerinin mali dengesizlik, kalkınma yatırımlarındaki yavaşlama, kırılgan bir bankacılık ve finans sistemi, büyümenin yabancı yatırım sektöre olan yoğun bağımlılığı ve devlete ait işletmelerin eşitlenmesindeki durgunluk gibi iç risklerden kaynaklandığını aktardı. Bu nedenle şu anda en büyük önceliğin sosyal güvenliği sağlamak, makroekonomik istikrarı sağlamak ve işletmeleri desteklemek olduğunu savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum