Yatırım yapmaya başla!

Vietnam Ekonomisi 2020’nin İlk 3 Çeyreğinde %2,12 Büyümeyi Başardı

Üçüncü çeyrekte büyümeye devam eden Vietnam ekonomisinin, 2020’de yüzde 2,8 ve 2021’de yüzde 7,1 büyüyeceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Vietnam Ekonomisi 2020’nin İlk 3 Çeyreğinde %2,12 Büyümeyi Başardı

Asya’daki en parlak noktalardan biri olarak gösterilen Vietnam, dün üçüncü çeyrek GSYİH büyüme verilerini açıkladı. Pandemiye rağmen GSYİH’sinde yüzde 2,62 artış bildiren Vietnam, böylelikle şimdiye kadar hiç daralma kaydetmeden üçüncü çeyreği de tamamlamış oldu.

En son GSYİH rakamlarını inceleyen UOB Group’tan Suan Teck Kin de iyimser açıklamalarda bulundu.

“Vietnam’ın 3Ç20’deki reel ekonomik büyümesi, yılın ilk yarısına göre ticari faaliyetlerin en azından kısmen toparlanmasıyla 2Ç20’deki revize edilen %0,39’a kıyasla bir önceki yıla göre %2,62’ye yükseldi” diyen ekonomist, 2020’nin ilk üç çeyreğinde GSYİH’nin yıllık bazda yüzde 2,12 arttığını vurguladı.

Bu artışa en çok katkı sağlayanın sanayi sektörü olduğunu, hizmetler sektörünün ise 0,55 puanlık katkıyla ivmesini yeniden inşa ettiğini belirtti.

Bununla birlikte UOB ekonomisti, COVID-19 salgınının etkilerinin en kötü aşamasının bitmiş gibi görünse de Vietnam ekonomisinin tam kapasitesine dönmesi için hala çok uzun bir yol olduğu konusunda uyardı.

Hem imalat sektöründeki hem de iç tüketimdeki toparlanmanın şimdiye kadar zayıf kaldığını ve sınırların kapatılmasının turistlerin girişlerini bir miktar azalttığını sözlerine ekledi. Toparlanmanın dördüncü çeyrekte daha da artmasını beklediklerini ancak hızın, devam eden küresel COVID-19 pandemisi zemininde kısıtlanmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

4Ç20 GSYİH büyümesi tahminlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,0 artış olarak koruduklarını belirten ekonomist, tam yıl tahminlerini de değiştirmediklerini aktardı.
Vietnam GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Buna göre Vietnam ekonomisinin 2020’de yüzde 2,8 ve 2021’de yüzde 7,1’le büyümesini beklediklerini söyledi. “Önümüzdeki belirsizlik ve olası aşağı yönlü riskler, merkez bankasının 4Ç20’de bir faiz indirimi daha yapması için yer bırakacak” ifadeleriyle de faiz konusundaki tutumlarını belli etti.

UOB ekonomistinin dışında başka uzmanlardan da Vietnam için iyimser yorumlar geldi.

Fortune tarafından paylaşılan haberde Oxford Economics Hindistan ve Güney Doğu Asya Başkanı Priyanka Kishore’nin “Çin ile birlikte Vietnam’ın 2020’de pozitif büyüme kaydetmesi beklenen tek büyük Asya ekonomisidir” dediği belirtildi. Kishore, Vietnam’ın ikinci dalgasının toparlanmayı bir miktar durdursa da durumun çoktan kontrol altına alındığını kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum