Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vietnam 3Ç20 GSYİH’si Yükselen İhracatla %2,62 Arttı

Üçüncü çeyrek için GSYİH büyüme verini açıklayan Vietnam, yüzde 2,62’lik artış sağlamayı başardı. Detaylar haberimizde;
Vietnam 3Ç20 GSYİH’si Yükselen İhracatla %2,62 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık kriziyle mücadelede başarılı örnekler arasında gösterilmesinin yanında ekonomisi için de iyimser yorumların yapıldığı Vietnam, üçüncü çeyrek GSYİH verilerini açıkladı.

Genel İstatistik Ofisi (GSO) tarafından yayımlanan verilere göre Vietnam‘ın reel gayri safi yurtiçi hasılası Temmuz-Eylül çeyreğinde yüzde 2,62 arttı.

Söz konusu rakam, ikinci çeyrekte yüzde 0,36’dan yüzde 0,39’a revize edilen GSYİH büyümesini takip etti. Doğal olarak yıllık büyüme, önceki çeyrekte görülen yüzde 0,39 artıştan çok daha yüksek oldu.

Artış, dünya çapında öğrenciler ve küresel işgücü online toplantılara ve sınıflara geçerken kişisel bilgisayar ihracatına talebin artmasıyla beslendi.

Koronavirüs kısıtlamalarından büyük zarar gören çelik ve diğer önemli endüstriyel ürünlerin ihracatı da büyümeye katkıda bulundu. Ek olarak, agresif mali harcamalar ekonomiyi destekledi. Üçüncü çeyrekte ihracat %11 artarak 80 milyar dolara ulaştı.

Cep telefonu, makine parçaları ve giysi sevkiyatlarındaki düşüş, kişisel bilgisayarlara olan talebin artmasıyla telafi edildi. Kişisel bilgisayar ve ilgili ürünlerin ihracatı yüzde 20’den fazla arttı. Nikkei’nin haberine göre Çin’e çelik sevkiyatları, dünyanın en kalabalık ülkesinde bir altyapı inşa çılgınlığının ortasında arttı.

Vietnam’ın en büyük ihracat pazarı olan ABD’ye olan ihracat Ocak-Eylül ayında yüzde 12,7 artarak 54,8 milyar dolara ulaştı.
Vietnam GSYİH 3Ç20
Kaynak: Trading Economics

Bu arada, Ocak ayı ile başlayan 9 ayda kamu yatırımı %33,3 artışla 300 trilyon Vietnam dongu seviyesine ulaştı. Ocak ayından bu yana kamu yatırımı beş yılın en yüksek seviyesine ulaşırken verilerdeki olumsuz yön, Ocak-Eylül döneminde onaylanan doğrudan yatırım tutarının bir önceki yıla göre %19 düşüşle 21,2 milyar dolara gerilemesi oldu.

GSYİH’nin %10’undan azını oluşturan turizm endüstrisi de durgunluk içinde ki yabancı turistler Mart ayında ülkeye girişini durdurdu ve şimdilik geri dönmelerine izin verileceğine dair bir işaret yok.

Bu ayın başlarında hükümete, bu yılki ekonomik büyüme hedefini yüzde 2 ila yüzde 2,5‘e yarıya indirmesi yönünde çağrıda bulunuldu. Sonuçta Mayıs ayında Hanoi yüzde 5’in üzerinde ekonomik büyüme sağlamayı taahhüt etse de bu Temmuz ayında ikinci bir enfeksiyon dalgasının başlamasından önceydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu