Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Vietnam Pandemiye Rağmen 2020’de %2,5 GSYİH Büyümesi Bekliyor

Yılın ilk yarısında pozitif büyüme kaydetmeyi başaran Vietnam ekonomisi, 2020’nin tamamında aynı trendi sürdürmeyi hedefliyor. Detaylar aşağıda;
Vietnam Pandemiye Rağmen 2020’de %2,5 GSYİH Büyümesi Bekliyor

Çoğu ülkenin GSYİH düşüşü kaydettiği yılın ilk ve ikinci çeyreğinde büyümeyi başaran Vietnam ekonomisi, bu yıl yüzde 2-2,5 GSYİH artışı hedefliyor. Planlama ve Yatırım Bakanı Nguyen Chi Dung, Cuma günü yaptığı bir toplantıda hedefi açıklayarak, bazı ekonomileri durgunluğa sürükleyen pandeminin getirdiği birçok zorluğa rağmen ülkenin ekonomik büyümeyi bugüne kadar sürdürebildiğini söyledi.

Dung ayrıca gelecek yıl GSYİH’nin yüzde 6,7 artacağını tahmin etti. Büyümeyi sürdürmek için ülkenin büyük altyapı çalışmalarına yönelik kamu harcamalarını artırması, daha fazla iş yaratması ve endüstriyel talebi yükseltmesi gerektiğini aktardı.

VnExpress’in haberine göre Dung, özellikle tarımsal üretimi ve gıda güvenliği riskleriyle karşı karşıya olan ülkeler için Vietnam’ın yeni pazarlar araması gerektiğini dile getirdi.

Vietnam, yılın ilk yarısında 10 yılın düşük seviyesi olan yüzde 1,8’lik GSYİH büyümesi kaydetti.
Vietnam GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Yine de uzmanlar, pandeminin ticaret, havacılık ve turizm gibi kilit sektörleri sekteye uğratması nedeniyle ekonominin onlarca yıldır ilk kez daralabileceği konusunda uyardı. Başbakan Nguyen Xuan Phuc geçen ay ülkenin şirketlere ve bireylere destek paketleri sunarak pozitif GSYİH büyümesi için çaba göstereceğini söylemişti.

Geçen yıl yüzde 7,02 büyüyen Vietnam ekonomisi, böylece 2018’deki yüzde 7,08’in ardından 10 yıl içindeki en yüksek büyüme oranını kaydetmişti.

Hindistan Devlet Bankası tarafından yayımlanan son raporda da Çin ve Vietnam dışında tüm ekonomilerin küçülme bildirdiğinin üzeri çizildi. Bununla birlikte UBS, Temmuz ayında ülkenin görünümü için “Asya’nın en parlaklarından bir tanesi” dedi.

“Vietnam, Covid-19 etkisinden acı çekiyor ancak görünüm bölgedeki en parlaklardan birine bakıyor” diyen UBS ekonomisti Edward Teather, ekonominin toparlanacağına işaret etti. Vietnam’ın ihracatta küresel pazar payını almaya devam etmek için iyi konumda olduğunu söyleyerek Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşmasının doğrudan yabancı yatırım girişlerini artırabileceğini aktardı. Vietnam hükümetinin de ekonomiyi desteklemek için hazır olduğuna işaret etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum