Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Video Oyunların Tahmin Edildiği Kadar Şiddet Eğilimine Neden Olmadığı İddia Edildi

Yapılan yeni bir araştırma video oyunların tahminlerin aksine şiddete neden olmadığını ortaya koydu.
Video Oyunların Tahmin Edildiği Kadar Şiddet Eğilimine Neden Olmadığı İddia Edildi

Günümüzde insanlar video oyunlar üzerinde uzun süre vakit geçirebiliyor. PC, konsol ve mobil cihazlar üzerinden milyonlarca insan çok sayıda oyuna ilgi duyuyor. Video oyun dünyası pek çok farklı oyun türüne ev sahipliği yapıyor.

Oyuncu kitlesinin bu denli artış göstermesi bilim dünyası tarafından da bu faaliyetlerin ne derece yararlı olduğu yönünde araştırmalar yapmasına neden oluyor. Uzun süre oyun başında vakit geçirmenin insan sağlığına zararlı olduğuna dair pek çok araştırma yapılmıştı.

Video oyunlar arasında şiddet temalı çok sayıda yapım bulunuyor. Bazı araştırmalarda bu oyunları küçük yaşlarda oynayanların ilerleyen dönemde daha saldırgan olacağına dair iddialara yer verilmişti. Bu konuyla ilgili yeni bir araştırma daha yapan dergi, oyunların tahmin edildiği gibi saldırganlık yaratmadığını ortaya koydu.

Oyunların Saldırganlık Yapmadığı Ortaya Çıktı

Oyunların Saldırganlık Yapmadığı Ortaya Çıktı

Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking adlı dergide yapılan bir araştırma ‘Grand Theft Auto ile Büyümek: Ergenlerde Şiddetli Video Oyun Oynamanın Boylamsal Büyümesine İlişkin 10 Yıllık Bir Çalışma‘ başlığı ile yayımlandı. Yapılan araştırma şiddet içerikli oyunlarla ilgili önyargıları ortadan kaldıran sonuçları ortaya koyuyor. Common Sense Media adlı kuruluştan elde edilen verilerde oyunların saldırganlık ve depresiflik üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Rapora göre erkeklerin kadınlara nazaran şiddet oyunlarına daha fazla ilgi gösterdiği görülüyor. 3 türdeki video oyunu üzerinde yapılan araştırmada kişiler erken yaşlarda yüksek şiddet türüne meyilli kişilerin yüzde 4’ünün orta düzeyde yüzde 23’ü düşük şiddet içeren oyun oynayanların oranı yüzde 73 olarak görüldü. Çalışma, başlangıçta düşük şiddete sahip grubun “saldırgan davranışta son zaman noktasında başlangıçtaki yüksek şiddet grubuna göre daha yüksek olmadığı” sonucuna varmıştır.

Bu nedenle, erken yaşta yüksek düzeyde şiddet içeren video oyunları oynayan ergenlerin, erken yaşta daha az saatlerce şiddet içeren video oyunları oynayan veya hiç oynamayanlara göre yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha saldırgan davranışlar göstermediği belirtildi. Tüm bu araştırmalara rağmen sektör sürekli büyümeye devam ediyor ve insanların beğenisine yeni nesil oyunlar sunulmaya devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum