Yatırım yapmaya başla!

Video Oyun Sektörü Geçtiğimiz Yıla Göre Yüzde 40 Büyüme Gösterdi

Video oyun sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler ve yaşanan değişimler sonrası, sektörde %40 büyüme gerçekleştiği belirtidi.
Video Oyun Sektörü Geçtiğimiz Yıla Göre Yüzde 40 Büyüme Gösterdi

Teknolojinin gelişmesi ve insanların artan ilgisi, sektörün de hızla büyümesini beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili yapılan yeni bir araştırma, sektörde yaşanan gelişimi gözler önüne koydu. Araştırma şirketi NPD Group tarafından yayınlanan rapora göre, 2018 yılının ilk altı aylık diliminde, bir önceki yıla göre sektörde %40’a varan büyüme yaşandığına yer verildi.

ABD’de yapılan araştırmaya göre tüketiciler, yılın ilk yarısında 19.5 milyarlık oyun harcaması gerçekleştirdi. Yapılan çalışmada oyun sektörünün her alanında gözle görülür düzeyde büyüme yaşandığına yer veriliyor. Büyümenin oyun tarafında yaşandığı kadar, konsol, PC ve mobil tarafında da yaşandığı belirtildi.

Oyun Ürünlerinin Satışı Arttı

Oyun Ürünlerinin Satışı Arttı

NDP Group’un ABD’de yaptığı araştırma, oyunlarda olduğu kadar, bu alandaki ürünlerin de satışında önemli artış yaşandığını gösteriyor. Rakamlar, ürün satışlarında bir önceki yıla göre % 21’lik artış ile 1.7 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Bu anlamda özellikle Xbox One ve Nintendo konsol satışlarının oldukça parlak bir dönem geçirdiği ifade ediliyor.

Tabi burada Sony’nin efsane konsolu PlayStation 4’ün de hakkını vermek gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda Sony, PlayStation 4’ün 80 milyondan fazla satışa ulaştığını açıklamıştı. Dolayısıyla sektörün her bir alanında büyümenin gerçekleştiği net bir şekilde görünüyor.

Fortnite ve Candy Crush Parlayan Yıldızlar

Fortnite ve Candy Crush Parlayan Yıldızlar

Araştırma yaşanan büyümenin en fazla mobil oyun sektöründe gerçekleştiğine değiniyor. Mobil oyunlar arasında popüler yapım Candy Crush’ın lider durumda olduğu belirtildi. Konsollarda Fornite’ın büyük fark yarattığına değinilirken, yeni çıkan yapımlar Far Cry5, God of War gibi oyunların 2018 yılının yıldızı olduğu açıklandı.

Analistler yılın geri kalan bölümünde de oyun sektöründeki belirgin büyümenin süreceğini tahmin ediyor. Pek çok oyunun yılın son döneminde satışa sunulduğunu düşündüğümüzde, büyümenin süreceği kesin gibi. Özellikle önümüzdeki dönemde çıkacak olan Battlefield 5, Call of Duty: Black Ops 4, Fallout 76 ve Red Dead Redemption 2 gibi oyunlar büyük fark yaratacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum