Yatırım yapmaya başla!

Video Oyun Satışlarında Virüs Etkisiyle Büyük Artış Yaşandı

Yapılan araştırmalar salgın döneminde oyun satışlarında artış yaşandığını ortaya koyuyor.
Video Oyun Satışlarında Virüs Etkisiyle Büyük Artış Yaşandı

COVID-19 salgını dünya genelinde kısa sürede yayıldı ve milyonlarca insanın evlerine kapanmasına neden oldu. Bununla beraber sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere dijital platformlara büyük bir ilgi artışı oldu. Bu artışın en çok yaşandığı mecralardan biri ise oyun sektörü oldu.

Steam ve Epic Games gibi dijital mecralarda kullanıcı sayılarında önemli bir artış olduğu biliniyor. Oyun satışlarında da tahmin edileceği üzere önemli bir artış yaşandı. Yapılan araştırmalar pandemi döneminde kullanıcıların oyunlara olan ilgisinin arttığını gösteriyor. Bu artış global pazarda yüzde 11’e varmış durumda.

Oyun Endüstrisi Büyüyor

Oyun Endüstrisi Büyüyor

31 Mart itibarıyla yılın üç aylık zaman dilimi içerisinde yapılan araştırmalar, oyun satışlarında yüzde 11 oranında bir artış olduğunu gösteriyor. ABD oyun sektörünün bu süre içerisinde 10 milyar doları aşkın gelir elde ettiği belirtiliyor. Bu da geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 oranında bir artış olduğunu gösteriyor. İnsanların evlerine kapanması ile beraber uzmanlar bu artışın normal olduğunu belirtiyor.

İnsanların vakitlerinin büyük bölümünü bilgisayar ya da konsol başında geçirdiği görülüyor. Video oyun içeriğinde ise yüzde 11 artış yaşandı ve bu süre içerisinde 9.5 milyar dolar gelir elde edildi. Doom Eternal, Call of Duty: Modern Warfare, Minecraft ve Animal Crossing: New Horizons gibi oyunlar en çok ilgi gören ve satılan yapımların başında geliyor.

Artan ilgi sonrası donanım üreticilerinin de stok sıkıntısı yaşadığı belirtiliyor. Özellikle PlayStation ve Xbox konsollarını bulmanın daha zor bir hal aldığı ifade ediliyor. Şirketler arasında en karlı çıkan ise Japonya merkezli oyun gelişticisi Nintendo oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Nintendo Switch konsollarına olan ilginin devam ettiği ortaya çıkmıştı. Şirket yılın ilk çeyreğinde 733 milyon dolar gelir sağladı ve üretim kapasitesini yüzde 10 oranında artırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum