Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Victoria’daki Yıkıcı Olaylar Avustralya Ekonomisine Büyük Darbe Vuracak

Başbakan Scott Morrison, Victoria’nın başlangıçta tahmin edilenden çok daha fazla kilitlenmesi nedeniyle Avustralya ekonomisi için şok edici, yeni bir tahmin açıkladı.
Victoria’daki Yıkıcı Olaylar Avustralya Ekonomisine Büyük Darbe Vuracak
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 0,3 daralan Avustralya ekonomisi için Covdid-19’un büyük katkıda bulunduğu endişeler devam ediyor.

Başbakan Scott Morrison da bugün yaptığı açıklamada Victoria eyaleti genelinde kilitlemenin ve Melbourne’da Covid-19 salgınını kontrol altına alma amaçlı daha sıkı önlemlerin bu çeyrekte gayri safi yurt içi hasılayı yüzde 2,5 azaltacağı konusunda uyardı.

Canberra’daki gazetecilere verdiği demeçte Morrison, Hazine’nin ekonomik etkiye dair ilk tahminlerini özetlerken “Victoria’daki olaylar yıkıcı” dedi.

Avustralyalı haber sitesine göre olayların Victoria ekonomisinin yanında aynı zamanda ülke ekonomisi için de yıkıcı olduğunu belirten Morrison, tedarik zinciri ve güven etkisine de atıfta bulundu.

Avustralya Merkez Bankası’nın Salı günü tahmin ettiği gibi işsizlik oranının muhtemelen yüzde 10’a yaklaşacağını tahmin eden Morrison, sıfır saate düşürülmüş işçileri içeren etkin işsizlik oranının şu andaki yüzde 11’den yaklaşık yüzde 14’e çıkacağını bildirdi.

Sonuçta Avustralya’nın geri kalanı Victoria’yı izole etti ve eyalette Covid vakaları hızla artarken sınırları kapattı. GSYİH’nin neredeyse dörtte birini oluşturan Victoria, Melbourne’deki 5 milyon kişi için akşam 8’den sabah 5’e kadar sokağa çıkma yasağı uyguladı ve perakende, imalat, inşaattaki kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Daha geniş endişe, yayılmanın ulusal ekonomiye güveni aşındırması ve firmaları işe alma ve yatırım yapmayı ertelemeye yönlendirmesi olarak gösterildi.

Morrison, Hazine’nin tahminlerinin Ekim bütçesinde güncelleneceğin bilgisini verirken Victoria’da yayılan vakaları önlemeye yönelik yeni kısıtlamaların ülke ekonomisinde 9 milyar dolarlık bir açık yaratmasının beklendiğini kaydetti.
Avustralya Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Üç ve dört aşamalı kilitlenmelerin toplam etkisinin ise 12 milyar dolara kadar çıkacağını aktardı. Bu rakamın, ulusal ekonominin 3 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen orijinal üç aşama kilitlemenin üç katı büyüklüğünde olduğu gözden kaçmadı.

“Ağustos ve Eylül aylarında Victoria’daki ek kısıtlamaların, Eylül çeyreğinde reel ekonominin, reel GSYİH’nin büyüklüğünü 7 milyar ila 9 milyar dolar arasında azaltacağı tahmin ediliyor. Bu ağır bir darbe: Bu ekonomik maliyetin yüzde 80’inin Victoria’nın etkilenen bölgelerinde, yaklaşık 6 milyar ila 7 milyar dolar arasında olması bekleniyor.” dedi.

Başbakan basın toplantısı sırasında krizin tüm Victorialılar, özellikle de yeni işsizler, genç anneler ve engelli çocukların ebeveynleri üzerindeki yıkıcı ruh sağlığı etkisine ilişkin endişelerini de dile getirerek yeni destek paketleri açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu