Yatırım yapmaya başla!

Vestfold Kıyısındaki Lüks ve Modern Yazlık Ev

Vestfold Kıyısındaki Lüks ve Modern Yazlık Ev

Herkes bir evi olsun ister; ama halihazırda evi bulunanlar ve tatil yapmaya bayılanlar için ikinci bir ev arayışı başlar. Bu da tahmin ettiğiniz gibi yazlık evler hususundadır. Mümkünse denize sıfır, havuzu olan gösterişli villalar ya da biraz daha uygun fiyatlı site içi daireler tercih edilir. Ancak birazdan anlatacağımız ev bunlara benzemek bir yana dursun, hayalini kuracağınız yazlık evin kenarından bile geçmiyor. Bu kadar iddialı olmamızın sebebiyse evin muhteşem konumu ve sunduğu enfes özellikler.

Muhteşem güzellikteki yazlığın, Norveç’e bağlı Vestfold kıyılarında bulunduğunu belirtelim. Bu bilgiden sonra yazlık ve Norveç kelimelerini yan yana koyamamış olabilirsiniz. Yani siz, yazların sadece sıcak tatil bölgelerinde güzel geçtiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira Norveç’in bu ünlü bölgesi, özellikle yazları sıcaktan kaçan turistlerle dolup taşıyor. Eski Viking izleri taşıyan Vestfold eyaleti ise her anlamda güzel bir yerleşim bölgesi. Eyalet yasalarıyla sıkı korunan Vestfold, yapısı bozulmamış bakir yerleşkeler arasındadır. Yasalar gereği, burada yerleşip ev inşa edebilmekse oldukça zor. Bugün misafiri olacağımız enfes güzellikteki Summer House de bu zorluklardan nasibini almış bir ev. Dilerseniz bu güzel mimarinin özelliklerine ve inşa sürecine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Vestfold kıyılarının incisi!

Summer House – Vestfold/Norveç

Summer House - Vestfold/NorveçNorveç’e bağlı bir vilayet olan Vestfold kıyılarında yer alan malikane, Jarmund/Vigsnæs AS Architects tarafından tasarlanmış. Ancak denizin kenarında konumlanan Summer House’yi inşa etmek hiç de kolay olmamış. Çünkü bu evin planlama iznini almak isteyen firma, bir yığın prosedürle karşı karşıya kalmış. Peki, neden mi? Hemen söyleyelim; bu evin şekil, ölçek, kullanılan malzeme ve renk açısından bulunduğu bölgeyle uyumlu olması gerekiyormuş. İşte bu yüzden de Jarmund/Vigsnæs AS Architects’in mimarları evin yapımında sadece taş ve Kebony isimli ahşap malzemeye yer vermiş.

Summer House - Vestfold/NorveçBu etkileyici yazlık evin bazı bölümlerinin, inşa edilecek alanda var olan kayalardan tasarlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin; havuz ve teras bu şekilde tasarlanmıştır. Buna ek olarak evin alçaltılmış ölçeği hem kıyı görünümüne uyum içinde görünmekte hem de evi rüzgar ve tuzlu suyun aşındırıcı etkilerine karşı korumaktadır. İlaveten; yazlık evin dış cephesindeki cam korumalıklar da bu amaç için özel olarak imal edilmiştir. Kayalıklar arasında kendini oldukça iyi bir şekilde kamufle eden bu modern yapının büyüklüğü ise 300 metrekare olarak belirtilmiş.

Vestfold kıyılarında inşa edilen ve bulunduğu konumla tamamen uyumlu olan bu evin özellikleri bana, Ürgüp çevresindeki evleri anımsattı. Haklısınız, belki yapı itibariyle farklı; fakat doğanın sunduğu malzemeleri ev yapımında kullanmasıyla tıpa tıp aynı diyebiliriz. Ne dersiniz bu enfes ev mi, yoksa kültür mirasımız Göreme evleri mi? Tercih sizin…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum