Paylaşım

Vestel Otomotiv Sektörüne Giriyor


 

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Vestel, otomotiv sektörüne giriyor. Sektöre 1 milyar dolar yatırım yapması beklenen marka, elektrikli otomobil üretimi yapacak. Ayrıntılar haberimizin devamında…

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Vestel, elektrikli oto ve otomotiv elektroniği üzerine uzun zamandır sessiz bir çalışma sürdürüyor. Gelen haberler arasında başarılı markanın otomotiv sektörüne yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımla gireceği yer alıyor.

Vestel ilk etapta elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üretecek. Daha sonra, Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağı tahmin ediliyor. Vestel, gelecek 10 yıllık süreçte büyüme planlarının büyük kısmını otomotiv sektöründe yapmayı planlıyor.

Hükümetle ortak bir çalışma içerisinde olduğu bilinen Vestel’in yeni yatırımı Manisa’da yapılacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan bir heyetin geçen ay 15 gün gibi bir süre, Vestel’in Manisa tesislerinde görüşme gerçekleştirmesi de projenin hayata geçirilmesinin ne kadar yakın ve gerçekçi olduğunun bir ispatı durumunda.

Öte yandan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için bu ay sonuna kadar 3 adet prototip üretimi yapılacağının bilgisini verdi. Bakan Işık, bu ay sonuna kadar 3 adet prototip üretilmiş olacağını, 2016 yılında ise 30-40 adet aracın üretilip mevsim ve iklim şartlarında test edileceğini belirtti.

TÜBİTAK organizasyonuyla gerçekleşen Körfez Yarış Pisti’nde, Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında dereceye girenlerin ödülünü veren Bakan Işık;

“Geçen yıl burada yerli otomobil yapacağız demiştik. Yerli otomobilin de içten yanmalı motorlar alanında değil, elektrikli araç kategorisinde olacağını söylemiştik. Tam bir yıl geçti. Bugün geldiğimiz noktada çok çok önemli bir mesafe aldık. Bu ayın sonuna kadar üç tane prototipimiz üretilmiş olacak. Bir prototipimiz de yine bir ay kadar sonra istediğimiz değişiklikler ve modifikasyonlar yapılınca gelecek. 2016 yılında da 30-40 aracı tüm mevsim, iklim ve arazi koşullarında test etmek için üreteceğiz,” dedi.

2020’de bu sektörde bir Türk markasını dünyaya tanıtmayı umut ettiklerini söyleyen Işık, dünyada hızlı bir şekilde elektrikli aracın ticarileşmesine yönelik bir çalışma olduğunu ve Türkiye’nin de bu yarışa güçlü bir şekilde başladığını sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın