Yatırım yapmaya başla!

Versay Sarayı’nda Faaliyete Geçecek Olan Lüks Otel

Versay Sarayı’nda Faaliyete Geçecek Olan Lüks Otel

Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan çoğu yapı, günümüzde bulunduğu ülke için simge durumundadır. Mısırda piramitler, ülkemizde Ayasofya, Amerika’da özgürlük anıtı vb. bunlardan sadece bazıları. Bizler kırıp döktüklerimizle tarihten çok şey aldık; ama o bize sürekli verdi. Tıpkı Fransa’nın dünyaca ünlü Versay Sarayı gibi. Bir zamanlar Fransız soylularına hizmet veren Versay, şimdi bünyesinde açacağı lüks otelle gündemde!

Fransa’nın en önemli binalarından biri olan Versay, 1661 yılında yapımına başlanıp zamanla üzerine eklemeler yapılarak döneminin en büyük şatolarından biri haline gelmiştir. Sarayın tarihi serüveni de oldukça ilginç. İlk başlarda av köşkü olarak tasarlanan yapı, Kral XVI. Louis’in burayı kendi konağı olarak kullanmasıyla başka bir boyut kazanmış. Ardından gelen krallar da geleneğe uymuş ve Versay, 1789’a kadar Fransa’nın mutlak gücünün simgesi olmuştur.

Şimdilerde müze olarak tarih severlere hizmet veren Versay, ek binasına açılacak oteli beklemeye başladı. Hem Fransa hem de dünya tarihi açısından büyük bir önem taşıyan tarihi yapının yanında bulunan üç bina, Fransız Hükümeti tarafından bütçe sıkıntıları nedeniyle otele dönüştürülmek üzere ihaleye çıkartılmış. Ülkelerin ekonomik sıkıntıları bazen çok daha ileri gidebiliyor ve farklı haberlerle karşılaşmak durumunda kalıyoruz. Yunanistan’ın ada, Fransa’nın saray krizinden sonra bakalım bizi daha hangi sürprizler bekliyor. Gelin önce bu taze haberin ayrıntılarına göz atalım.

İşte karşınızda Versay Sarayı’nda açılacak lüks otel:

Versay Sarayı’nda Açılacak Lüks Otel

Versay Sarayı İçiVersay Sarayı’nın yanındaki Pavillon, Petit Controle ve Hotel du Grand Kontrole isimli üç bina, yaklaşık 2800 metrekarelik büyük bir alana sahip. Bu binaların lüks bir otele dönüştürülmesi için gereken miktarın 9 ila 15.5 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. 30 yıldan daha uzun zaman önce UNESCO’nun miras listesine aldığı Versay Sarayı, tarihi koruma alanları içerisinde bulunuyor. Yapılacak girişimlerin, tarihi yapıya zarar vermemesi için özenli bir çalışma gerektirdiğiyse herkesçe aşikar.

Versay Sarayı BahçesiParis’in eteklerinde bulunan tarihi binayı görmek için Fransa’ya her yıl 7 milyondan fazla ziyaretçi geldiği ve bu rakamın otelin açılışından sonra büyük oranda artacağı düşünülüyor. Sonuçta, tarihi 1661’e kadar uzanan böyle önemli bir yapının yanındaki binada kalmak, otelinizin pencerelerinden bir zamanlar Fransız soyluların gezindiği bahçeleri seyretmek, eşsiz bir deneyim olacaktır. Bakalım, Versay Sarayı’nda yapılacak lüks otel bittiğinde de aynı fikirde olacak mıyız? Bekleyip sonucu hep birlikte göreceğiz.

Gelişen ve hızla değişen dünyayla birlikte, insanlarda geçmişe bir özlem oluştuğu aşikar. Lüks yaşantının bizlere sunduğu olanaklardan uzaklaşıp kimi zaman tarihle, kimi zaman doğayla baş başa kalma isteğimiz de bu yüzden. Tabi ki bu durum oldukça göreceli. Siz keyif dolu tatilinizi nasıl bir mekandan yana kullanırdınız?

Tarihi Dip Not: Görkemli mimarisi, yapımında kullanılan malzemeleriyle görenleri kendine hayran bırakan koca sarayın ilk yıllarda içerisinde bir tane bile tuvalet bulundurmadığını biliyor muydunuz? Söylenti odur ki Fransız adetlerine göre asilzadeler için tuvalet bir sorun değilmiş; çünkü “ihtiyaçlarını” istedikleri yerde görebilme özgürlüğüne sahiplermiş. Ne dersiniz, bu anlatılanlar yıllardır duyduğumuz “Avrupalılara tuvaleti bizim öğrettiğimiz” yönündeki tezle örtüşmüyor mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum