Yatırım yapmaya başla!

Panik Yaratan Verim Eğrisi, Hisselerin Eski Gücüne Kavuştuğunu Onaylıyor

Bir dönemde aşırı paniğe neden olan verim eğrisi, artık hisse senetlerinin eski gücüne kavuştuğunu onaylıyor.
Panik Yaratan Verim Eğrisi, Hisselerin Eski Gücüne Kavuştuğunu Onaylıyor

Geçen haftanın son işlem gününde, tahvil piyasasının durgunluk alarmını kestiği ve daha güçlü büyüme potansiyeli gösterdiği söylenmişti. Tahvil getirileri artarken, yazdan bu yana devam eden ekonomik çöküş korkuları da azalmış durumda. Şimdi ise verim eğrisi yükselirken, yatırımcıları borsada daha olumlu bir şekilde hareket ettikleri gözleniyor.

Bank of America Merrill Lynch’in kantitatif ekibi, hisse senedi fiyatlarındaki hareket ile verim eğrisi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren yeni bir araştırma yayımladı. Bu araştırma, enerji, finans ve malzeme gibi bazı sektörlerle diğerlerinden çok daha fazla ilişkidi.

Dik bir verim eğrisi büyüme için olumlu bir işaret olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda bu sektörler, ekonominin döngüsel performansıyla yakından bağlantılıdır.

BofA kantitatif stratejisti Toby Wade, “Verim eğrisi dikleşirken, hisse fiyatlarına göreceli olarak olumlu yönde etki ettiğini söyleyebilirim. Ters çevrildiği için hisse senedi fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi vardı,” dedi.

Wade’in çalışması, S&P 500 ve BofA’nın kapsama evreninde olanlar dahil 1300 hisse senedini içermektedir. 2 yıllıklardan 10 yıllıklara kadar olan verim eğrisine kıyasla 10 yıllıklardaki göreceli dönüşe baktı.

Uzun vadeli tahvillerin faiz oranları, kısa vadelilerin üstünde olduğu zaman verim eğrisi yükselir. Aralarındaki yayılım daha da genişler. İlkbahar ve yaz aylarında eğri ters döndüğünde olanların tam tersi olur.

Bu noktada, 3 aylık hazine bonosu 10 yıllık verimin üstünde kaldı ve daha da uzaklaşıyordu. Bu ters eğri negatif bir işaret olarak görülüyor ve durgunluktan önce geliyordu. Şimdi 3 aylık verim, 10 yıllık verimden 38 baz puan daha düşük ve pozitif yönde ilerliyor. 2 yıllıktan 10 yıllıklara kadar olan eğri de ters çevrilmişti ve şimdi dikleşiyor.

BofA stratejistleri, hisse senetleri bir dizi makro faktöre karşı ölçtüler ve hepsinde verim eğrisi en uygun hale geldi. Wade, “Spesifik olarak verim eğrisi incelediğimiz en önemli makro faktördür, kapsama evrenimizdeki ve S&P’deki hisse senetlerinin neredeyse yüzde 50’si şimdi getiri ve verim eğrisi arasında istatistiksel bir ilişki olduğunu göstermektedir,” dedi. 2011 yılında ise sadece yüzde 12 ile karşılaştırılmıştı.

Sektör ve Hisse Etkileri

Sektör ve Hisse EtkileriWade; enerji, finansal ve maddi sektörlerdeki getirilerinin, verim eğrisi düştüğünde en fazla yükseldiğini buldu. Tersine döndüğünde ise en çok düşüş kaydettiklerini keşfetti.

Verim eğrisi dikleştiğinde geri dönüşlerin azaldığı sektörler; kamu hizmetleri, emlak ve başlıca maddeler olduğunu söyledi. Wade ayrıca bireysel hisse senetleri içindeki reaksiyona eğri hareketleri sağlamak için baktı.

1300 adet hissenin bulunduğu listede, beş isimden dördünün altın şirketiydi. Bu, eğri dikleşince hisse senedi getirilerinin düşeceğini gösteriyor. Yatırımcılar durgunluktan korktuğu zamanlarda, eğri ters döndüğünde daha iyisini yaparlar.

En ilgili olarak, ilk üçü doğrudan en ilişkili sektörlerdendir. En çok ilişkili olanı Whiting Petroleum’du. Bunu bankacılık firması First Bancorp-Puerto ve ardından First Quantum Minerals takip etti.

İlk 20 korelasyonlu hisse senedi ise Zion Bancorporation, Lincoln National Corp ve MGIC Investment Corp. olduğu belirtildi. Ayrıca ilk 20’de U.S. Steel, Lundin Mining, AK Steel, SM Energy, Nabors Industries ve Callon Petroleum gibi isimler yer aldı. Verim eğrisi ile yüksek oranda ilişkili olan diğer şirketler arasında H&E Equipment Services, United Rentals, Tetra Technologies ve Terex bulunmaktadır.

BofA ayrıca verim eğrisi gibi makro faktörlerden en çok etkilenen stokların siciline de baktı. Wade, “2006’dan bu yana, makro duyarlı olan hisselerin performansı şirkete özgü faktörler tarafından yönlendirilen düşük performans gösterme eğiliminde olduğunu bulduk,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum