Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vergi Ödemelerinde Yapılan Yeni Düzenlemeler TBMM Komisyonu Tarafından Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından bazı vergileri kapsayan ve bunlarda yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifi kabul edildi.
Vergi Ödemelerinde Yapılan Yeni Düzenlemeler TBMM Komisyonu Tarafından Kabul Edildi
Yorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi bazı yenilik ve düzenlemeleri kapsayan kanun teklifi kabul edildi.

Bu kanuna göre, internet alanında reklam alanlar, müzik, video, oyun satışı gibi uygulamalar Dijital Hizmet Vergisi kapsamında bulunacak. %7,5 olarak belirlenen dijital hizmet vergisi oranından, Türkiye’den sağlanan hasılatı 20 milyon lira ya da dünya genelinde 750 milyon Euro’dan az olanlar muaf tutulacak.

Meclise sunulan kanun teklifi “konaklama vergisi” adı altında yeni bir vergiyi kapsıyor.

Konaklama VergisiBu düzenlemeyle birlikte otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane, kamping gibi konaklama tesisleri ve dağ ya da yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde müşterilerin ödediği gecelik hizmet için ödenen ücret, konaklama vergisi kapsamında olacak.

Kişi başına gecelik konaklama hizmeti için kişi başına 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12, 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 lira olarak belirlendi.

Bunun yanında yıldızı 2 ya da daha az olan otel, pansiyon, motel, apart otel ve kamping tesisleri için gecelik kişi başına konaklama vergisi 6 lira olacak. Butik oteller ve özel konaklama tesislerinde ise bu rakam 18 lira seviyesinde belirlendi. Konaklama vergisinden 12 yaş altındaki küçük çocuklara verilen geceleme hizmeti muaf tutulacak.

Ayrıca teklif kapsamında gelir vergisi tarifesine yeni bir dilim eklenmesine karar verildi. %35 seviyesinde bulunan üst dilim sınırı %40’a yükseltildi.

Üst Dilim Sınırı %40'a ÇıktıBöylelikle kazancı 500 bin TL ve üzerinde olanların tabi tutulduğu gelir vergisi oranı %40 olacak. Mevcut tarifenin ilk 4 dilimini korumak şartıyla geliri 500 bin TL’ye kadar olanların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik olmayacak.

Teklifin kapsadığı konular arasında, lig usulü içinde bulunan spor dallarında en üst liglerde faaliyet gösteren sporcuların tabi tutulduğu gelir vergisi kesinti oranının %15 seviyesinden %20’ye çıkarılması da bulunuyor.

Bunun yanı sıra teklifle birlikte gelecek olan “Değerli Konut Vergisi” adı altındaki yeni vergi, ederi 5 milyon TL ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmaz malları kapsayacak. Bu vergiye tabi tutulan taşınmazlardan değeri 5 milyon TL-7,5 milyon TL arasında bulunanlar binde 3; 7,5 milyon TL-10 bin TL arasındakiler binde 6 ve değeri 10 milyon TL’nin üzerinde olanlar binde 10 oranında vergiye tabi tutulacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu