Yatırım yapmaya başla!

Vergi Reformu ABD ile AB Arasında Bir Kriz Doğurabilir!

ABD'li şirketlerin düşük vergi ödemesini içeren madde yarın Trump tarafından imzalanıp resmileşirse, ABD ve AB arasında yeni bir ticari krizin oluşabileceği düşünülüyor!
Vergi Reformu ABD ile AB Arasında Bir Kriz Doğurabilir!

ABD Senatosu kurumlar vergisini kalıcı, gelir vergisini geçici olarak azaltan vergi reformu tasarısını onayladı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından yapılan açıklamaya göre, tasarıya Senato’da 51 evet, 48 hayır oyu çıktı. Donald Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan ve en büyük başarısı olarak görülen vergi reformu Avrupa’da tedirginlik yaratmaya başladı. Analistler bu durumun ABD ile AB arasında yeni bir krize yol açabileceğini düşünüyor.

Yarın Donald Trump’ın imzasıyla tamamen yasalaşması beklenen vergi reformu tasarısının, Avrupa Birliği ile ABD arasında ticari krizi tetikleyebileceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta bazı ülkelerin maliye bakanları Beyaz Saray’a ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e yolladıkları notta, vergi reformundaki bazı maddelerin Amerikalı şirketlere ticarette üstünlük sağlayabileceğini bildirmişti. O ülkeler arasında; İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere yer alıyordu.

Avrupalı yetkililerin vergi tasarısından çıkarılmasını istedikleri iki madde ABD Senatosu’nda onaylandı.

Tasarıdan çıkarılması istenen maddelerden birincisi; ABD’li şirketlerin ihracattan elde edilen gelirler için ödemesi gereken vergi oranının %21’den %12,5’e düşürülmesi. İkincisi ise bankalar ve finans şirketlerinin sınır ötesi transferlerde %10 vergi ödemesini öngören madde. Bu değişikliğin uluslararası finans kuruluşlarına büyük bir dezavantaj sağlayacağı tahmin ediliyor.

ABD’li şirketlere uygulanması planlanan ihracat desteği uzun zamandır Avrupa Birliği ülkeleri ile gerginlik yaratıyordu.

Yani söz konusu kriz ihtimali yeni değil. Amerika’da büyük ihracatçılara yönelik vergi muafiyeti AB’den gelen yoğun tepkiler neticesinde 2006 yılında iptal edilmişti. ABD vergi reformunun kabul edilmesi halinde, AB’nin yine aynı şekilde Dünya Ticaret Örgütü‘ne resmi bir şikayette bulunabileceği ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

Fordham Üniversitesi’nden Profesör Rebecca Kysar ise AB’nin yaptırım kararı alması halinde, ABD’nin ihracatın desteklenmesiyle ilgili uygulamalardan vazgeçmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum