Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Matrahında Enflasyon Muhasebesi Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı bilançolarda 2023 sonunda uygulanması planlanan enflasyon muhasebesine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Vergi Matrahında Enflasyon Muhasebesi Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye tarihinde ikinci kez uygulanması planlana enflasyon muhasebesi sonucunda oluşacak olan kâr ya da zararın 2024 ve sonrasında sonra vergi matrahını etkileyeceği bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen uygulamanın, bilançolarda bu yıl sonunda devreye girmesi planlanıyor.

Gelir kaybı endişeleriyle uygulanmanın ertelenmemesi durumunda 2023 yılı sonunda mali tablolar enflasyon muhasebesine göre düzenlenecek.

Dünya haberinde, bu sebepten enflasyon düzeltmesinin sektörler ve şirketlerde vergi matrahını artırıcı veya azaltıcı etkisi olabileceğine işaret etti.

Hazine 2024-2026 Yıllarına İşaret Etti

Haberde sorulara yanıt veren Hazine, “Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen enflasyon tahminleri dikkate alındığında, enflasyon düzeltmesinin 2024 ila 2026 yıllarında yapılacağı sonucu ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hazine tarafından yapılan açıklamada, bilançoda yer alan stoklar ve ticari malların enflasyon düzeltmesine tabi tutulmasının dönem kârını artırıcı etkisi olacağı savunuldu.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunların yanı sıra enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan maliyet değerleri ile satışa konu edilmesinin de dönem kârını azaltıcı etkisi olacağına dikkat çekildi.

2027 yılından itibaren ise gerekli şartların oluşmayacağını ileri süren Hazine, düzeltme yapılmayacağı yönündeki tahminini bildirdi.

Şirket Durumu Sağlıklı Şekilde Gözükecek

Enflasyon düzeltmesi, işletmelerin mali tablolarında enflasyon sebebiyle oluşan bozulmaları düzeltmeyi hedefleyen bir uygulama.

Enflasyonun yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde paranın satın alma gücündeki değişimler sebebiyle bilançoların parasal olmayan kalemleri gerçek değerlerini göstermez. Bu kalemlerin rayiç değerleri artmıştır ancak bu gözükmez.

Enflasyon muhasebesi ile bu kalemler gerçek değerlerine getirilerek şirketin durumunun daha sağlıklı şekilde görülmesi yardımcı olur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.