Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Teklif TBMM’de Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu’nda emeklilik, vergi oranları, işsizlik maaşı ve akaryakıt konularını kapsayan vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören teklif kabul edildi.
Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Teklif TBMM’de Kabul Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören teklifin 25 ve 48. maddelerini kapsayan ikinci bölümü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. Hayvancılık desteğinden emekli maaşına, işsizlik ödeneceğinden er ve erbaşların sigortalı olma durumuna kadar birçok önemli konuyu içeren madde Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaştı.

Buna göre hayvancılığın desteklenmesi kapsamında yurt içinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan binde 1’lik payın kaldırılmasına karar verildi.

İşsizlik maaşı almak için gerekli olan son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma şartı kaldırıldı.

Issizlik Maasi DuzenlemeBu alanda yeni bir düzenleme getirileceği aylar öncesinden duyurulmuştu. Ekonomi paketinin mecliste kabul edilmesi ile 120 gün boyunca hizmet aksine tabi olmasına karşın devamsızlıktan kaynaklanan ödememe durumu ortadan kalkmış olacak.

Yapılan düzenleme sonrasında başka bir tüzel veya gerçek kişi Türk Akreditasyon Kurumu’nun görevleri arasında yer alan deney, tıbbi deney, kalibrasyon, belgelendirme, muayene, doğrulama, yeterlilik testi sağlama, referans malzeme üretimi, numune alma ve diğer uygunluk değerlendirme faaliyetlerini akredite etme konusunda faaliyette bulunamayacak, uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite edemeyecek.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden yapılacak olan alımlar Kamu İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilecek.

Cay Isletmeleri Genel Mudurlugu DegisiklikBuna göre Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kuruluşların çay ve çay ürünleri için Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, faaliyet alanındaki mal ve hizmetler için Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nden yapacakları alımlar Kamu İhale Kanunu’ndan istisna olacak.

Bunun yanında cumhurbaşkanınca belirlenen, ülkemiz tarafından düzenlenecek uluslararası organizasyonlar ve toplantıların yürütülmesi de Kamu İhale Kanunu’na tabi tutulmayacak. Kamu İhale Kanunu, bir sözleşme kapsamında gerçekleştirilen iş dolayısıyla düzenlenecek iş deneyim belgelerinin toplam tutarına ve belge verilecek kişilere yönelik sınırlamalar getirmeye yetkili olacak.

Kanun kapsamındaki idarelere gerçekleştirilen işler için düzenlenen belgelerden sadece iş bitirme belgelerinin kullanımına yönelik de değişikliğe gidildi.

Is Bitirme Belgesi DuzenlemeBuna göre belge sahipleri tarafından ve bunların bünyesinde bulundukları şirketler topluluğu veya benzeri ortaklık ilişkisi içerisinde kullanılabilecek. Ortak girişim olarak ihaleye teklif verilmesi durumlarında, yurt dışında yapılan işlerden alınan iş bitirme belgesini kullanan belge sahibinin ortak girişimindeki hissesi oranında geçici ve kesin teminat verilmesi zorunlu olacak.

Sermayesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olan varlık kiralama şirketleri kendilerine devredilen varlıkların, ihraç amacına uygun olacak şekilde değerlendirilmesine ve bu düzenleme kapsamında sayılan varlıkları yüklenici sıfatıyla inşa ettirilebilecek.

Şalgam duyu, bebek veya devam sütünden ÖTV ve buna denk gelen KDV bakımından vergi tarhiyatı yapılmayacak, ceza kesilmeyecek.

Salgam Suyu VergiDaha önceden kesilmiş cezalar varsa davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilecek ancak tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek. Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı sayılmayan aileleri, bakmakla yükümlü kişiler arasında sayılacak. Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar 1000 liradan az olmayacak. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak hesaplanacak. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklarda bu hüküm uygulanmayacak.

Analiz sonuçları ve teknik düzenlemelere uygun olmayan kaçak akaryakıtlar rafinerilere satılacak.

Kacak Akaryakit DuzenlemeSöz konusu satışta benzin, motorin, gaz yağı ve nafta gibi ürünlerin bedeli bir önceki ay sonunda oluşan ham petrol veya devir maliyet fiyatından, diğer ürünlerde ise %69’undan az olmayacak. Satış bedeli genel bütçeye gelir olarak kaydedilecek. Yurt içi reasürans kapasitesini artırmak ve teminat verilmeyen alanlardan teminatı sağlamak amacıyla Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulacak.

PETROL FİYATLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Kurulan şirketle sigortacılık sektöründe meydana gelen teminat sorunlarına çözüm üretilecek. TBMM Genel Kurulu’nda onaylana kanun teklifine göre belediyelerin ihtiyaç duyduğu yatırım nitelikli projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda yer alan bütçenin kullanma yetkisi cumhurbaşkanında olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu