Yatırım yapmaya başla!

Beklenen Vergi İndirimleri Pakistan Ekonomisini Destekleyecek

Yakın zamanda duyurulacak vergi indirimlerinin, Pakistan ekonomisini desteklemesi bekleniyor.
Beklenen Vergi İndirimleri Pakistan Ekonomisini Destekleyecek

Yakın zamanda duyurulacak vergi indirimlerinin, ihracat büyümesindeki kazançları dengelemesi ve rupiye istikrar kazandırması gerektiği söylendi.

Zaten Pakistan da bazı temel ihracatları üzerindeki vergilerini hafifleterek ekonomisine destek vermeyi ve ticaret açığını daraltmayı umuyor. Bu vergi indirimlerinin aynı zamanda önemli Körfez ortaklarından BAE ve Suudi Arabistan ile ticari bağlarını iyileştirmesini bekliyor.

Güney Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Pakistan, tekstil dışındaki kategorilerden daha fazla ticaret yapılmasını bekliyor.

Beklenen Vergi İndirimleri Pakistan Ekonomisi Artırabilir Birleşmiş Milletler ticaret veritabanına göre ülke 2018 boyunca BAE’ye 984 milyon dolarlık ihracat yaptı. İthalat rakamı ise 8.7 milyar dolar olarak belirtildi. 200 milyonu aşan nüfusu ile hızla büyüyen pazarın BAE fonları, ürünleri ve markaları için ilgisi kanıtlandı.

Diğer gelişmekte olan ülkeler gibi ihracat Pakistan’a ihtiyaç duyduğu dövizi sağlıyor, bu da ülkenin dışarıdan alması gereken ürünlerde kullanılıyor. Ancak ticaret, İmran Han liderliğindeki hükümetin son zamanlarda Pakistan rupisindeki oynaklık, enflasyon, büyüyen borç ve durgun ekonomik büyüme yüzünden baskı altına girmesiyle ciddi bir darbe aldı.

Yine de işler, BAE, Suudi Arabistan ve IMF’den daha fazla fon girişiyle bir dereceye kadar istikrar kazandı.

 Vergi İndirimleri Pakistan İhracat Artırabilir Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ticaret ve yatırım danışmanı olan Abdul Razak Dawood da daha önce Bloomberg’e verdiği bir demeçte, indirimli tarifeleri ortaya çıkaran ihracat politikasının önümüzdeki ay açıklanacağını söyledi. Dawood, vergi indirimlerinin, imtiyaz için belirlenen 20 sektör ile üç ila dört yıl süreceğine işaret etti. Ayrıca giden sevkiyatların Haziran’da sona eren bu mali yıl 24.5 ila 25 milyar dolara çıkacağını dile getirdi.

Eski bir Wall Street yatırım bankeri olan Mir Mohammad AliKhan, Dawood’un açıklamalarına ilişkin şöyle dedi: “Bu harika bir haber çünkü tüm ihracat sektörlerini büyütmemiz ve tekstil gibi mevcut sektörleri desteklememiz gerekiyor ve kalite korunursa bu politika ihracatımızı kesinlikle artıracaktır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum