Yatırım yapmaya başla!

Vergi İndirimleri Çin’in Yavaşlayan Büyümeyle Mücadelesinde Ön Saflarda Yer Alacak

Çin ekonomisindeki yavaşlamayı gösteren veriler üzerine konuşan uzmanlar, Pekin’in hızlandırma çabaları içinde vergi indirimlerinin ön saflarda yer alacağını belirtti.
Vergi İndirimleri Çin’in Yavaşlayan Büyümeyle Mücadelesinde Ön Saflarda Yer Alacak

Bugün açıklanan resmi veriler, Çin ekonomisinin 2018’de yüzde 6.6 büyüyerek 28 yılın en düşük hızını kaydettiğini gösterdi. Verilerle alakalı görüş bildiren uzmanlar da Çin’in yavaşlayan büyüme oranlarıyla mücadelede vergi indirimlerini ön saflarda tutabileceğini öngördü.

Örneğin, JP Morgan’ın baş Çin ekonomisti Haibin Zhu yayınladığı notunda; “mali politika, 2019’da makroekonomik dalgalanmalara karşı savunmanın ana hattı olacak” dedi. Sonuçta, 1990’dan bu yana en düşük büyüme hızını kaydeden Çin, daha önce açıkladığı verilerde de ekonomisinin kötüye gittiğinin sinyallerini vermişti. Ve uzmanlar ABD ile ticaret gerilimleri yükselmeden önce de kendi iç sorunlarıyla uğraşan Çin’in üzerindeki baskıların, savaşla birlikte daha da arttığını tekrar tekrar söylemişlerdi.

Bu noktada Zhu gibi analistler, Pekin’in ekonomiyi canlandırmak için devlet harcamalarını artırmak ve vergileri azaltmak gibi mali önlemlere başvurması gerektiğini öne sürdü.

Pekin Ekonomi Canlandırma Çalışmaları Keza Çin Maliye Bakanlığı da bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, ülkenin mali harcamayı artıracağını ve 2019’da daha büyük vergi indirimleri uygulayacağını duyurmuştu. Bakanlık bu kesintilerin küçük şirketler ve üreticiler için yüklerin azaltılmasına odaklanacağını bildirmişti. JP Morgan ekonomisti de bu taahhütleri atıfta bulunarak, Çin’in halihazırda bireysel gelir vergileri ve tarifelerde kesintiler, ihracat için daha yüksek vergi iadeleri yaptığını dile getirdi.

Haibin Zhu genel vergi indirimlerinin 2 trilyon Çin yuanı ya da GSYİH rakamının yüzde 2’si kadar büyük olacağını beklediğini aktardı.

Vergi İndirimleri 2 Trilyon Çin Yuanı Kadar Büyük Olabilir Çin hükümeti geçmişte mali bir teşvik olarak altyapı harcamalarını desteklerken bu Pekin’in kontrol altında tutmaya çalıştığı yerel yönetimlerde ve devlete ait işletme borçlarında keskin bir artışa yol açmıştı. Dolayısıyla Zhu, bu yılki en büyük mali çabanın vergi indirimleri olacağını tahmin ederek; “hükümet sorunu kavradı ve mali teşvikte farklı bir tarzı benimsiyor: hem hanehalkı hem de şirketler için vergi indirimleri” dedi.

Commerzbank’tan gelişen pazarlar ekonomisti Hao Zhou da Mart’ta gerçekleşecek yıllık Ulusal Halk Kongresi toplantısının öncesinde KDV indirimi olacağını belirtti.

Ulusal Halk Kongresi Toplantısı Öncesi KDV İndirimi Olacak Çin’in en büyük vergi geliri kategorisi olan katma değer vergisinin Çin’in vergi gelirinin 3’te birini oluşturduğunu vurgulayan Zhou; “bu piyasa için çok önemli ve etkili olacak” dedi. Ne var ki bazıları vergi indirimlerinin GSYİH büyümesine sınırlı olabileceği yönünde görüş bildirdi.

TS Lombard’ın baş Çin ekonomisti Bo Zhuang de sonuçların elde edilmesinin 6 ila 9 ayı bulabileceğini öngördü. Öte yandan vergi rejimindeki değişikliklerin ötesinde Çinli politika yapıcıların para politikasını kolaylaştırmak için bazı adımlar attığı örneğin bir yıl içinde zorunlu karşılık oranlarını 5 kez düşürdüğü vurgulandı. Son olarak da Pekin’in borçla başa çıkmaya çalıştığı fakat nakit dolu bir sistemin şirketleri daha fazla borç almaya teşvik edeceği için zarar verici olabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum