Yatırım yapmaya başla!

Venezuela ile 5 Alanda Anlaşma İmzalandı!

Türkiye ile Venezuela arasında beş alanda anlaşma imzalandı. İki ülke liderinin yaptığı basın toplantısından öne çıkan detaylar şöyle...
Venezuela ile 5 Alanda Anlaşma İmzalandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ziyaret amaçlı bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Hem birebir hem de heyetlerle birlikte gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke yararına olacak yeni kararlar alındı. Görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Venezuela ile özellikle enerji ve ticaret alanındaki işbirliklerini geliştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela ile siyasi ve ekonomik ilişkileri kuvvetlendirmek adına, beş alanda anlaşma sağladıklarını söyledi.

Tarım, madencilik, ulaştırma, turizm, kalkınma ve savunma sanayi olmak üzere beş alanda anlaşma imzalandığını ve hayata geçirilmek adına karar alındığını söyleyen Erdoğan, Venezuela’da yaşanan siyasi karışıklık konusuna da değindi. Venezuela’nın yaşadığı sıkıntılı süreçten bir an evvel kurtulmasını umut ettiğini söyledi.

Yeni açılacak elçilikler sayesinde kısa zamanda Latin Amerika’daki ilişkileri kuvvetlendirmek istediklerini söyledi.

Karakas’ta Yunus Emre Kültür Merkezi açılacağını ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun da bunu desteklediğini söyleyen Erdoğan, Karakas büyükelçimizin de en kısa zamanda göreve başlayacağını ifade etti. Yapılan basın toplantısında Türk Hava Yolları’nın (THY) hiç kesintiye uğratmadığı Venezuela uçuşları konusuna da değinildi. Recep Tayyip Erdoğan, THY’nin Venezuela halkını hiçbir zaman yalnız bırakmadığını, birçok havayolu şirketinin uçuşları sonlandırmasına rağmen THY’nin devam ettiğini söyledi. Bu konu üzerine de uçuşların daha aktif hale getirilmesi için bazı talepleri olduğunu belirtti.

Ziyaret sebebiyle Ankara’da bulunan Nicolas Maduro da yapılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlk kez bir Venezuela Devlet Başkanı’nın Türkiye’ye geldiğini söyleyen Maduro, beş alanda anlaşma sağlanması ve imzaların atılmasıyla birlikte özellikle turizm, tarım ve hayvancılıkta çok önemli işler yapacaklarını dile getirdi. Ekiplerinin yaptığı görüşmeler doğrultusunda çok başarılı bir işbirliği haritası çizdiklerini söyledi. Türkiye ve Venezuela arasında yeni bir çağ açmak istediklerini söyleyen Maduro, çok kutuplu dünyaya da katkı sağlamak adına çok doğru adımlar attıklarını belirtti.

İki ülke arasındaki olumlu gelişmeler bununla da bitmiyor. Dün paylaştığımız haberde; Venezuela Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ramon Gordils’in, ticari ilişkilerinde artık Türk lirasını kullanmaya başlayacakları bilgisine yer vermiştik.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum