Yatırım yapmaya başla!

Venezuela’da Göstericilere Yönelik Müdahaleler Ölüm Saçıyor!

Dünyanın önemli petrol bölgelerinden Venezuala'da politik kargaşanın ardından protestolar baş gösteriyor. Müdahalelerde göstericilerin hayatını kaybetmesi, ülkenin insan hakları ihlali ile dünyaca kınanmasına sebep olabilir. Ayrıntılar şöyle;
Venezuela’da Göstericilere Yönelik Müdahaleler Ölüm Saçıyor!

Venezüelalı askerler protestoculara ateş etti. Ülkenin ABD’li muhalefet lideri Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro’yu Kolombiya’ya geçerken, Cumartesi günkü insani yardımın gerçekleşmesi üzerine beklenen gösterinin gerginliğini arttı. Venezuela’nın siyasi ve ekonomik krizinde uluslararası yardım, bir parlama noktası olarak ortaya çıktı. Bay Maduro, ABD destekli bir darbe girişimi olarak adlandırdığı teslimatları durdurdu.

Hükümet, Kolombiya sınırını konteyner kamyonları, birlikler ve ün yapmış bir birimden yüzlerce polisle güçlendirdi. Muhalefet lideri Juan Guaidó organizatörlerin, insani çaba için ana hazırlık noktası olan Cúcuta’nın dışındaki bir alanda; İngiliz insanı Richard Branson tarafından düzenlenen bir bağış toplama konserine katılmak üzere yaklaşık 300.000 kişi olduğunu söyledi.

50’den fazla ülke tarafından Venezüela’nın meşru başkanı olarak tanınan Bay Guaido’nun Venezüela’daki Maduro müttefikinin, ülkeden ayrılması mahkeme tarafından yasaklandı. Gösteriye Kolombiya, Şili ve Paraguay cumhurbaşkanları eşliğinde katıldı. Muhalefet rakamları Cumartesi günü planlarında belirsiz, ancak Venezüelalıların Kolombiya sınırının her iki tarafındaki kitlelere seferberlik etmelerini ve askerlerin kendilerini zorlamalarını sağlayacak şekilde kitlesel seferberliklerini umut ediyor gibi görünüyor.

Göz Yaşartıcılar, Ateşli Mühimmatlar

Müdahalelerde Kullanılan MühimmatlarYüzlerce mil Güneydeki Venezüela Ulusal Muhafızları, Venezüela ordusunun insani yardımın gelişini engelleyen, Brezilya sınırına yakın bir grup olan Pemon Yerlisine yönelik göz yaşartıcı gaz ve ateşli mühimmat kullanıldı. Polis Brezilya sınırına 50 mil uzaklıktaki Kumarakapay adlı bir Venezüela kasabasında, yaşanan arbede sırasında yerli bir kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Zoraida Rodríguez’nın yeğeni olan Uwer Rossi, “Bize silahla ateş ettiler. Askerlerin saldırdığını gösteren bir kanıtımız var. Şaşkınız, adalete ihtiyacımız var.” dedi. 24 yaşındaki Pemon Kızılderili Melani Obiedo amcasının, kardeşinin ve kocasının saldırı sırasında vurulduğunu söyledi. Brezilya’nın Boa Vista kentinde ailesinin tedavi gördüğü bir hastaneden “Maduro bir katil!” diyen Bayan Obiedo, hastanedeki Venezüelalılardan yedisinin kritik durumda olduğuna dikkat çekti.

Beyaz Saray, Venezüella ordusunun Cuma günü güç kullanmasını kınadı. İnsan haklarının ihlali konusunda Maduro rejimini ve destekçilerini cezasız kalmayacağı yönünde uyardı.

Venezuela Yardım Bekliyor

Halk Yardım BekliyorVenezuelalıların insani yardıma ihtiyacı var. Yoksulluk rekor seviyelere yükseldi, ekonomi altı yıl önce yaptıklarının yarısını üretti, gıda ve ilaç az; yıllık enflasyon tahmini yüzde 2 milyon. Birleşmiş Milletler’e göre, nüfusun onda birine tekabül eden 3.4 milyon kişi son yıllarda ülkeden kaçtı.

Analistler, Bay Guaido’nun cesur kumar oyunundaki hedefinin, ülkenin insani krizini çözmediğini söylüyor. Yardım, Venezüela’nın ihtiyacının azalmasından ziyade, ABD’nin ve diğer ülkelerin Cumhurbaşkanlığının idaresine paryası olarak daha fazla muamele etmesine rağmen, Bay Maduro’nun büyük oranda dayandığı ordunun baskı yapması amaçlandığı ifade ediliyor.

Tweet’lerde Şahıslara Hitap

Şahıslara Yönelik Uyarılar İçeren TweetlerWashington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Inter-American Dialogue ordunun bir taraf seçmesi gerektiği mesajı verildiğine inandığını ifade ediyor. Ülkenin en güçlü politikacılarından Diosdado Cabello, “Venezüella halkına karşı hareket etmek için geldiklerini kabul edeceğimizi, teslim olacağımızı düşünürlerse çok yanılırlar.” dedi. Muhalefet, Maduro’nun daha önce gizlenmiş olan 35 yaşındaki yasama meclisinden Bay Guaidó ile yaptığı a manosunda kaybedeceğini ifade etti.

Eğer Bay Maduro yardımın ülkeye girmesine izin verecek olursa, yüzünü kaybeder ve Bay Guaidó yetkisini uzatır. Askerler yardımı durdurursa veya şiddet uygulanırsa, dünya çapında soğuk kanlı bir tiran olarak, yoksul köylülerine ulaşma zorunluluğu olan ve rahatlamayı engelleyen bir kitleyle karşılaşabilir. Muhalefet de risklerle karşı karşıya. Eğer Bay Maduro engelleme yardımını başarırsa ve kriz süresiz olarak devam ederse, bazı muhalefet destekçileri gücünü kaybedebilir.

Ülke Ulusal Meclisi’nden Bay Guaidó bu haftaki öneriyi, muhalefetin destek verilmesine izin vererek destekçileri ülkenin askeri üslerine seferber edeceğini söylemişti. (“Silahlı kuvvetlerin beyleri, Cumhurbaşkanı’nın emrine uymak ve anayasaya ayak uydurmak için üç gününüz var.” dediği bir tweet’te, 10 generale ve bireysel ismiyle hitap etti.)

Yolsuzluklar ve Solano Gelişmeleri

Solano Sözleri ve Ülkedeki Yolsuzluklara BakışABD savcıları ve yetkilileri yolsuzluk, insan hakları ihlali ve uyuşturucu kaçakçılığı konusunda Venezüelalı generallerden bir duyum alındığını ifade etti, bu gelişme liderliğini koruyan Bay Maduro tarafındaki desteğin negatif yönde etkilenmesine yol açabilir.

Sgt, ​​ordunun çoğunluğu korktuğunu belirtti. Geçen ay kısa süreli bir ayaklanmanın örgütlenmesine yardım eden Harry Solano kaçtı ve şimdi Kolombiya’da sürgün edildi. (İletişimler sürekli dinleniyor.)

Bay Solano, askerlerin Bay Maduro’ya karşı komplo kurduklarını keşfederlerse ailelerinin güvenliği için de korktuklarını belirtti. Başarısız olan ayaklanmadan bu yana Solano, annesinin ve üvey annenin gözaltına alındığı ve işkence gördüğünü, bir yeğenine tecavüz edildiğini ve bir kuzenin ordu tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Belirsizlik Hakim

Venezuela Olaylarında Süreç BelirsizOlayların ilerleyen günlerde nasıl gelişeceği belli değil. Yardım çabasıyla ilgili kıdemli bir ABD yetkilisi, “Bunun için herhangi bir senaryo yok.” dedi. ABD, bugüne kadar Cúcuta’ya 250 metrik tonluk hava yardımı yaptı. Şili ayrıca yardım çabalarına katılmış ve Cuma günü Cúcuta’ya inen yiyecek ve ilaçlarla dolu bir kargo uçağı göndermişti. (Brezilya, sınırdaki Pacaraima kentine de yardım gönderileceği duyuruldu.)

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Venezüela konusunu Pazartesi günü Bogota’da bulunan bölgesel liderlerle görüşecek. Cuma günkü konserde Latin Amerikan müzik yıldızları arasında Juan Luis Guerra, Luis Fonsi ve Carlos Vives vardı. Organizatörler Venezuela için acil yardımda 100 milyon dolar biriktirmeyi planlıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum