Yatırım yapmaya başla!

Venezuela’da Gıda Üreticileri Hayatta Kalmak için İhracatı Hızlandırdı

Venezuela'da karides yetiştiriciliğinde patlama yaşanıyor ve ülkenin lideri Maduro tarafından gıda ihracatının önü açılıyor.
Venezuela’da Gıda Üreticileri Hayatta Kalmak için İhracatı Hızlandırdı

Venezuela’da karides yetiştiriciliğinde büyük bir hızlanma söz konusu, ancak kabuklu deniz hayvanlarının çok azı bu yetersiz beslenen ülkenin vatandaşlarının masasında yerini alabiliyor.

Üretilen karideslerin yaklaşık yüzde 90’ı Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun aracılığıyla Avrupa ve Asya’ya gidiyor. Lider, krizdeki ekonomiyi istikrara kavuşturmak için para birimini yükseltmenin bir yolu olarak televizyonda gıda ihracatını överek, daha fazla yabancı satışın önünü açtı.

Deniz ürünlerinin yanı sıra Venezuela peyniri, avakado, narenciye, kahvaltı gevreği ve şekerleme de uluslararası alıcılar buluyor.

Venezuela İhracat ÜrünleriYurt dışına satışlar henüz küçük miktarda ve çoğu şirket yılda 1 milyon dolardan daha az fatura kesiyor. Venezuela, neredeyse tamamen geçen yıl 29 milyar dolar olan petrol ihracatına bağımlı durumda.

10 gıda endüstrisi girişimcisinin ve yöneticisinin  Reuters’e verdiği demeçte, Maduro’nun yönetiminin daha fazla üretimin yurt dışına çıkması için kısıtlamaları gevşettiği söylendi. Yine de rakamlar uzun zamandır özel sektörün temel mal kıtlığı sorununu suçladığı bir hükümet için iyi görünmüyor.

Maduro ve kendinden önceki Hugo Chavez, yıllarca gıda şirketlerini istifçilik ve karlılık yapmakla suçladı.

Maduro ve Chavez İstifçiliği Engellediİş dünyası liderleri boş rafların fiyat ve para birimi kontrolleri gibi devlet politikalarının, çiftliklerin ve fabrikaların kamulaştırılmasının bir sonucu olduğunu söylüyor.

İthalatçı-ihracat endüstrisi için gümrük verilerini toplayan Arizona merkezli danışmanlık firması Import Genius tarafından sağlanan verilere göre; 2017’den bu yana 140 Venezuelalı işletmelerin yarısı ilk kez ihracat yapmaya başladı.

Bazı kıdemli ekonomistler, Venezuela’nın para birimi çöktükçe, dış satışlara her zamankinden daha fazla dayanıyorlar. Venezuelalı bir karides endüstrisi başkanı olan Fernando Villamizar, ülkedeki tüketici harcama gücünün kullanılmasının, üreticileri yurt dışında büyümeye bakmaya zorladığını söyledi.

Villamizar, “Hayatta kalmak için ülke dışına satmak zorundayız,” ifadelerini kullandı. Venezuelalı ihracatçılar Birliği verilerine göre; Venezuela şirketleri geçen yıl yurt dışında 81 milyon dolarlık karides sattı. Bu rakam, 2016 yılında 54 milyon dolar düzeyindeydi ve ülkenin en büyük 4. petrol dışı ihracatı haline geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum