Yatırım yapmaya başla!

Venezuela Kendini Geçici Başkan İlan Eden Guaido’nun Dokunulmazlığını Kaldırdı

Venezuela’da kendini geçici başkan olarak ilan eden Juan Guaido'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebi kabul edildi.
Venezuela Kendini Geçici Başkan İlan Eden Guaido’nun Dokunulmazlığını Kaldırdı

Venezuela Kurucu Meclis (ANC) Başkanı ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello, 6 Nisan’da halkın sokaklara ineceğini ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyeceğini duyurdu. Bu haberin ardından ülkede kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido’nun dokunulmazlığı kaldırıldığı bilgisi geldi.

Venezuela’da krizin iyice derinleşmesiyle Ocak ayında Juan Guaido, geçici devlet başkanı olarak açıklanmıştı.

Guaido, başta ABD olmak üzere Avustralya, Batı ve Latin Amerika gibi birçok ülke tarafından Venezuela’da sokak hareketleri ile hükümeti değiştirmeye yönelik geçici devlet başkanı olarak tanındı. Guaido, Maduro’yu başkanlık koltuğundan indirmek için askeri yetkililerle görüşme içerisinde olduğunu bildirmişti.

Ülkedeki yasama organı Kurucu Meclis ve (ANC) Yüksek Adalet Mahkemesi (TSJ) Başkanı Maikel Moreno Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması bulundu. Bunun üzerine Diosdado Cabello başkanlığında olağanüstü toplantı yapıldı.

Toplantıda Guaido’nun, yurt dışına çıkış yasağı olmasına rağmen Kolombiya’ya geçmesi işaret edildi.

23 Ocak tarihinde kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido, ABD’nin insani yardım malzemelerinin 23 Şubat’ta Venezuela’ya sokulması girişiminden bir gün önce Kolombiya’ya geçmişti.

Silahlı grupların kontrol ettiği patikalardan geçtiği iddia edilen Guaido, Kolombiya’ya Venezuela ordusunun desteği ile gittiğini belirtmişti. Söz konusu gerekçe ile Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması konusunda başlatılan yasal süreç sonunda parlamenterlerin tamamı kaldırılması yönünde oy verdi.

Son yılların en büyük siyasi krizinin yaşandığı Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro destekçileri 6 Nisan’da sokakta olacak.

Birleşik Sosyalist Partisi olarak Maduro’nun attığı adımların arkasında olduklarını söyleyen Birinci Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello, muhalefetin 6 Nisan’da “emperyalizm karşısında egemenliğin korunması” amacıyla sokaklarda olacağını belirtti. Juan Guaido da taraftarlarına 6 Nisan’da sokağa çıkmaları çağrısında bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum