Yatırım yapmaya başla!

Venezuela’daki Elektrik Kesintisi Ülkeyi Karanlıkta Bıraktı, Maduro Suçlu İlan Edildi

Perşembe günü yoğun saatlerde Venezuela’nın başkenti Caracas’ta başlayan büyük bir elektrik kesintisi şehri neredeyse tamamen karanlığa sürükledi. Detaylar aşağıda;
Venezuela’daki Elektrik Kesintisi Ülkeyi Karanlıkta Bıraktı, Maduro Suçlu İlan Edildi

Diğer bölgelere yayılmadan önce Perşembe günü yoğun saatlerde Venezuela’nın başkenti Caracas’ta başlayan büyük bir elektrik kesintisi şehri neredeyse tamamen karanlığa sürükledi. Yerel basına göre ülkenin 23 eyaletinden en az 18 tanesi kesintiden etkilendi.

Kaynaklar daha fazla bilgili almak için Venezuela yetkililerine ulaşamadıklarını belirtirken, bu olay Venezuela’nın son zamanların en kötü insani krizinin ortasında olduğu bir zamanda gerçekleşti. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, büyük elektrik kesintisinden muhalefetin sorumlu olduğunu iddia ederek Ulusal Meclis lideri Juan Guaido’yu ABD’yle birlikte kendisini devirmek için bir kampanyada çalışmakla suçladı.

Cuma günü Twitter üzerinden açıklama yapan Maduro; “ABD emperyalizminin halkımıza karşı ilan ettiği ve yönettiği elektrik savaşı yenilecek” dedi.

Maduro ayrıca; “Hiçbir şey ve hiç kimse Bolivar ve Chavez halkını yenemez. Vatanseverlerin azami birlikteliği!” açıklamasıyla dikkat çekti. İlgili haberlerde Venezuela’nın geçmişte sık sık kesintilerle karşı karşıya kaldığı ancak sonuncusunun ülkenin şimdiye dek gördüğü en büyük kesinti olduğu vurgulandı. Kesinti nedeniyle uçuşların başkentten uzağa yönlendirildi ve binlerce kişi evlerine yürüyerek gitmek durumunda kaldı.

Ulusal Meclis lideri Juan Guaido bugünkü açıklamasında elektrik kesintisinin kaos, endişe ve öfke meselesi ve gaspçının faydasızlığının kanıtı olduğunu söyledi.

Venezuela’daki Elektrik Kesinti Ülkeyi Karanlıkta Bıraktıİlaveten, Maduro’nun nihayet koltuktan indirildiğinde ışığın geri döneceğini de söyledi. Venezuela’nın yurt içi elektrik tedarikinin petrol rezervlerinden ziyade büyük ölçüde geniş hidroelektrik altyapısına bağlı olduğu hatırlatıldı.

Ancak uzun süredir devam eden bir ekonomik yanlış yönetim döneminin ardından, karartmalar ve su kıtlıkları son yıllarda neredeyse günlük bir olay haline gelmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sıradan Venezuelalılara zarar veren elektrik kesintisi ve tahribatın tek suçlusunun Maduro rejiminin yetersizliği olduğunu dile getirdi. Pompeo; “Yemek yok. İlaç yok. Şimdi de enerji yok. Bir sonraki, Maduro yok” dedi.

Görevi bırakması için Maduro üzerindeki baskı artarken sosyalist lider, artan ABD yaptırımları ve petrol üretiminin çökmesiyle birlikte aşırı enflasyonla mimlenmiş uzun bir ekonomik çöküşü yönetmişti. Sonuç olarak, kötüleşen yaşam koşullarından kaçmak için son beş yılda üç milyon civarında Venezuelalı yurt dışına kaçmıştı. ABD, çoğu Latin Amerikalı ve Avrupa ülkesi dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede Guaido Venezuela’nın yasal lideri olarak tanınmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum