Yatırım yapmaya başla!

Venezuela Bankacılık İşlemlerinde Dolar Yerine Euro ve Yuana Geçiyor

Çin ve Rusya'dan sonra şimdi de Venezuela dolardan vazgeçme kararı aldı. Yapılan açıklamada bankacılık işlemlerinde dolar yerine Euro ve yuan kullanımına geçileceği duyuruldu.
Venezuela Bankacılık İşlemlerinde Dolar Yerine Euro ve Yuana Geçiyor

ABD dolarının diğer birçok ülke para birimi karşısında güçlenmesi ve Başkan Donald Trump’ın art arda gelen yaptırımları nedeniyle ekonomik bir silah haline gelmesiyle, dolardan vazgeçen ülkelere bir yenisi daha eklendi.

Daha önce Çin ve Rusya dolarla ticareti bırakma kararını duyurmuş, Avrupa birliği ve ABD’nin İran’a uygulamaya başlayacağı yaptırımları bertaraf etmek için yeni bir ticari mekanizma üzerine çalıştıklarını açıklamıştı. Rusya’yı aldığı kararda oldukça haklı bulan uzmanlar, bu geçişin mümkün olduğunu fakat ülkeyi zor bir sürecin beklediğini ifade etmişti. Dolardan vazgeçen ülkelere şimdi de Venezuela eklendi.

Venezuela Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami, ülkesindeki tüm bankacılık işlemlerinde dolar kullanımının bırakılacağını duyurdu.

Başkent Caracas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’te, krizle mücadele için ortaya konulan Ekonomik İyileşme ve Yükselme Programı kapsamında konuşan Aissami, Venezuela’ya yapılan ekonomik saldırılarda ABD dolarının bir silah olarak kullanıldığını, artık ülkesinde bankacılık işlemlerinde dolar yerine Euro ve yuan gibi para birimlerine geçileceğini bildirdi. ABD tarafından uygulanan yaptırımların uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyleyen Aissami, bu durum karşısında teslim olmayacaklarını dile getirdi.

ABD tarafından uygulanan mali yaptırımların emperyalizmin çılgınlığının nerelere kadar uzanacağının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Söz konusu yaptırımların tarım ve eczacılık alanındaki bazı özel şirketleri dahi hedef aldığını söyleyen Tareck El Aissami, ABD’nin bir yanından Venezuela’nın uluslararası ödeme işlemlerini durdurduğunu, bir yandan da halka yardım etmekten bahsettiğini söyledi ve bu durumu “ABD hükümetinin ikiyüzlülüğünü” olarak yorumladı. Venezuela halkına yapabilecekleri en iyi yardımın emperyalizmin pençelerini, katillerini ve suçlularını ülkenin üzerinden çekmeleri ve kendilerini özgür bırakmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Kimsenin sömürgesi olmak istemeyen Venezuela hükümeti, ekonomik krizle mücadele adına bir dizi önlem aldığını duyurdu.

Bunlar arasında piyasaya 2 milyar Euro’luk bir meblağ sürülmesi, üreticilere Kasım ve Aralık aylarında yeni teklifler sunulması, Kolombiya sınırındaki kaçakçıların cezalandırılması amacıyla kurucu meclisten bir düzenleme yapmasının istenmesi gibi tedbirler yer alıyor. Çin ve Rusya da Eylül ayında yaptığı açıklamada uluslararası ticarette dolardan vazgeçeceği, ilk ticaretin ise 2019 yılında başlayacağı bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum